Na mocy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ustawodawca zdecydował się odebrać nauczycielom swoiste przywileje i uchylił przepisy przewidujące dla nauczycieli zatrudnionych na terenie wiejskim i w małych miasteczkach prawo do lokalu mieszkalnego, osobistego użytkowania działki gruntu oraz dodatku mieszkaniowego przy zachowaniu praw już nabytych. Pozostawił jednocześnie prawo do dodatku wiejskiego. Sprawdź warunki jego przyznawania i wypłaty.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przyznanie dodatku wiejskiego nauczycielowi zależy nie tylko od lokalizacji szkoły, w której jest zatrudniony, ale również od kwalifikacji nauczyciela i jego wymiaru zajęć. Spełnienie określonych wymogów w więcej niż jednej szkole sprawia, że nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski u kilku pracodawców. W pewnych przypadkach dodatek wiejski zostanie wypłacony w kilku szkołach mimo niespełnienia wymogu dotyczącego wymiaru zajęć nauczyciela.
Dodatek wiejski od A do Z i plan rozwoju zawodowego – to najważniejsze tematy poprzedniego tygodnia w Portalu Oświatowym. Więcej w podsumowaniu
Nauczyciele zatrudnieni na terenie wsi i w małych miasteczkach otrzymują dodatek wiejski. Wbrew swojej nazwie nie jest to dodatek do wynagrodzenia, lecz świadczenie pieniężne wypłacane z uwagi na lokalizację szkoły, w której są zatrudnieni. Komu przysługuje taki dodatek? Ile wynosi dodatek wiejski w 2023 r. W jakim terminie go wypłacać? Objaśniamy zasady przyznawania dodatku wiejskiego dla nauczycieli.
Samorządowcy chcą likwidacji dodatku wiejskiego, zaś związki zawodowe nie zgadzają się na zamrożenie jego wysokości. Resort edukacji nie zmienia jednak swoich planów - dodatek wiejski zostawia, jednakże blokując możliwość jego wzrostu wraz ze wzrostem płacy zasadniczej.
Zmiany Karty Nauczyciela obejmą też prawo do dodatku wiejskiego dla nauczycieli. Zarówno wysokość dodatku, jak i krąg nauczycieli do niego uprawnionych zostaną ograniczone. Pozostałe dodatki socjalne dla nauczycieli zostaną zlikwidowane. Poznaj szczegóły!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.