Zmiany Karty Nauczyciela obejmą też prawo do dodatku wiejskiego dla nauczycieli. Zarówno wysokość dodatku, jak i krąg nauczycieli do niego uprawnionych zostaną ograniczone. Pozostałe dodatki socjalne dla nauczycieli zostaną zlikwidowane. Poznaj szczegóły!
W obecnym stanie prawnym, aby otrzymać dodatek wiejski nauczyciel musi spełnić 2 warunki tj. musi:
Dotychczas im nauczyciel więcej zarabiał, tym jego dodatek wiejski był wyższy, bowiem wysokość tego dodatku była uzależniona od otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego (10% tegoż wynagrodzenia) . Takie rozwiązanie było nieuzasadnione, bowiem dodatek o charakterze socjalnym nie powinien wzrastać wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek wiejski jest jednym z elementów wynagrodzenia nauczyciela, w związku z tym środki przeznaczone na ten dodatek będą wliczane do wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli.
Więcej na temat zmian dotyczących dodatków uzupełniających w artykule „Dodatek uzupełniający tylko dla nauczycieli efektywnie świadczących pracę”.
Szukając oszczędności, ministerstwo proponuje likwidację dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, zasiłek na zagospodarowanie, prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły (art. 54 ust. 1-4 i 6-8, art. 56, art. 58, art. 60 i art. 61 KN). Dodatki te bowiem są reliktem przeszłości i w obecnych realiach społeczno - gospodarczych utraciły swój pierwotny cel.
Środki, które dotychczas były wydatkowane na powyższe uprawnienia socjalne będą nadal w rękach samorządów. Organy prowadzące będą mogły je przeznaczyć na oświatę adekwatnie do lokalnych potrzeb, w tym na wzrost motywacyjnych składników wynagrodzenia nauczycieli i poprawę warunków ich pracy.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń