Uzależnienie ilości dni opieki nad dzieckiem do lat 14 od liczby posiadanych dzieci oraz przyznanie dodatkowego dnia opieki dla samotnych rodziców - trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (tzw. dni opieki nad dzieckiem). Przepisy nie określają, w jakich przypadkach pracownik może skorzystać z tego uprawnienia i czy pracodawca może odmówić prawa do skorzystania z tego uprawnienia. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące udzielania dni opieki nad dzieckiem oraz dowiedz się, czy z dni opieki można korzystać, gdy drugi rodzić jest na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko!
Samo złożenie przez każdego z obojga małżonków zatrudnionych u dwóch różnych pracodawców oświadczeń o zamiarze korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy jeszcze nie daje podstaw do wszczęcia konsekwencji służbowych wobec pracownika. Na tej podstawie nie można jeszcze uznać za zachowanie pracownika było celowe, mające wprowadzić w błąd pracodawcę i doprowadzić do „wyłudzenia” dodatkowych dni wolnych „na opiekę” nie przewidzianych kodeksowo. Sprawdź, jakie konsekwencje może ponieść pracownik, gdy świadomie wprowadził w błąd pracodawcę w celu otrzymania zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem, złożył fałszywe oświadczenie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.