Uzależnienie ilości dni opieki nad dzieckiem do lat 14 od liczby posiadanych dzieci oraz przyznanie dodatkowego dnia opieki dla samotnych rodziców - trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy.
Projektowane przepisy Kodeksu pracy przewidują, że pracownikowi wychowującemu dzieci do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do
wynagrodzenia w wymiarze:
W projekcie znalazł się zapis, zgodnie z którym wymiar zwolnienia od pracy zmniejsza się o jeden dzień, gdy drugi z rodziców w dacie korzystania ze zwolnienia od pracy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Zgodnie z założeniami, obniżenie wymiaru zwolnienia od pracy ma dotyczyć rodzin, w których jeden z rodziców nie pracuje i w każdej chwili ma możliwość sprawowania nad dzieckiem. Zdaniem NSZZ Solidarność, Prezesa ZUS oraz Głównego Inspektora Pracy, taki zapis nie jest jednak prawidłowy, bowiem powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym nie są objęte m.in. osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, rolnicy, sędziowie. W konsekwencji niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie może być utożsamiane z pozostawaniem bez pracy i możliwością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń