Zmiany w systemie oświaty dotkną także przepisów regulujących rządowy program wspomagania organów prowadzących „Bezpieczna+. Mają one jedynie charakter dostosowawczy.
Rada Ministrów przyjęła harmonogram realizacji zadań wynikający z Rządowego programu „Bezpieczna+” w 2017 r. W najbliższym roku szkolnym kontynuowane będą zadania z lat ubiegłych, ale wyznaczono dla szkół inne priorytety działania. Poznaj szczegóły!
Od 13 kwietnia br. zlikwidowane zostało stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. Aktualnie obowiązki te są pełnione przez podsekretarza stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wzmocnienie nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży, a w tym zwiększenie ich bezpieczeństwa to główne założenia podpisanej 14 października 2015 r. przez Prezydenta RP ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2016 r.
15 stycznia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie regulujące wymagania ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej. Lokale trzeba dostosować do 31 sierpnia 2016 r. Koszt modernizacji może sięgnąć nawet 20.000 zł.
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło trzecią edycję akcji informacyjno - edukacyjnej „Bezpieczna Woda", która poświęcona jest bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, spędzających czas wolny w rejonach zamarzniętych zbiorników wodnych. Przygotowane zostały plakaty oraz ulotki, stanowiące materiały informacyjno-edukacyjne dla nauczycieli, wychowawców, ratowników oraz policjantów jednostek prewencji.
Co roku w polskich szkołach dochodzi do około 100 tys. wypadków z udziałem uczniów. Obejmuje to zdarzenia w trakcie zajęć w szkolnych, podczas przerw, kółek zainteresowań. Typowe szkody, które powstają to zarówno szkody osobowe (np. skręcenia, złamania i inne obrażenia ciała), jak i majątkowe (np. zbicie szyby w budynku, uszkodzenia sprzętu elektronicznego czy uszkodzenia karoserii samochodowych). Odpowiedzialność za powstanie tego rodzaju szkód może się różnie rozkładać - w części przypadków ponosić ją będą szkoły, w innych nauczyciele lub wychowawcy opiekujący się młodzieżą szkolną a jeszcze w innych dyrektor placówki.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.