Pytanie: Nauczyciele pracujący normalnie od poniedziałku do piątku uczestniczą w egzaminach. Niektóre z tych egzaminów odbywają w sobotę i w niedzielę. Czy za pracę w komisjach egzaminacyjnych, które odbywają się w sobotę bądź w niedzielę należy się nauczycielowi dzień wolny? Jeśli tak to kiedy musi otrzymać ten dzień wolny?
Pytanie: Czy nauczycielowi, który pełni funkcję społecznego kuratora sądowego, można ustalić czterodniowy tydzień pracy?
Pytanie: Czy dyrektor niepublicznego przedszkola powinien mieć przydzielone godziny dydaktyczno-wychowawcze z dziećmi czy może korzystać ze zniżki w pełnym wymiarze godzin?
Pytanie: 26 grudnia 2020 r. jako dzień świąteczny wypada zarazem w sobotę. Czy dyrektorzy i nauczyciele mogą skorzystać z dnia wolnego za święto wypadające w sobotę?
Pytanie: Czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej dyrektor szkoły może polecić pedagogowi szkolnemu pracę zdalną częściowo z miejsca zamieszkania (online z uczniami) a częściowo stacjonarnie w szkole?
Praca szkoły w czasie epidemii to przesunięcie ciężaru zarządzania szkołą na dyrektora, który musi na bieżąco reagować na zagrożenia z możliwością ingerencji nie tylko w przydział godzin, sposób ich realizacji, ale także delegowanie podległych nauczycieli od zadań dydaktycznych do opiekuńczo-wychowawczych. Sprawdź, jakie zmiany może wprowadzić dyrektor oraz czy może się to odbyć kosztem przydzielonych godzin ponadwymiarowych.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych oraz pełniący funkcje kierownicze w szkołach feryjnych korzystają z urlopu w dniach roboczych. Nie ma to jednak wpływu na zasady rozliczania ich czasu pracy w tym m.in. nie daje prawa do dnia wolnego za święto.
Pytanie: Czy nauczyciel wspomagający pracujący w przedszkolu musi pracować w czasie realizowania podstawy programowej? Jakie przepisy regulują w jakich godzinach powinien pracować nauczyciel wspomagający?
W okresie zimowej przerwy świątecznej tylko dni ustawowo wolne od pracy są dniami wolnymi dla nauczycieli. Pozostałe dni robocze to jedynie dni wolne od zajęć. Przekonaj się, czy dyrektor ma obowiązek zorganizować w tym czasie zajęcia opiekuńcze, a tym samym zobowiązać nauczycieli do pracy a także, czy dyrektor może nie przychodzić w tym okresie do pracy.
Nauczyciele często realizują maksymalny wymiar godzin zajęć i to nie tylko w jednej placówce. Sprawdź, czy taka sytuacja jest dopuszczalna i czy może się jej sprzeciwić organ prowadzący.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty