Przepisy nie wprowadzają zakazu powołania wicedyrektora do składu komisji przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do przedszkola. Nie zabraniają również na wyznaczenie go na przewodniczącego tej komisji. Jednak jest wiele argumentów za tym, żeby nie powoływać go do takiej funkcji. Dlaczego? Odpowiedź w artykule!
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola. W składzie komisji rekrutacyjnej musi być co najmniej trzech nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu. W skład komisji rekrutacyjnej nie mogą natomiast wchodzić:
Wyłączenie dyrektora przedszkola z udziału w pracach komisji wynika z przepisów ustawy Prawo oświatowe, przewidującej możliwość zaskarżenia decyzji wydanej w pierwszej instancji przez komisję rekrutacyjną do dyrektora przedszkola w drodze odwołania. Z kolei od rozstrzygnięcia decyzji wydanej w drugiej instancji przez dyrektora przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
Zgodnie z przepisami w przedszkolu liczącym co najmniej 6 oddziałów lub posiadającym oddziały zlokalizowane w różnych miejscach lub w którym co najmniej 2 oddziały pracują dłużej niż 10 godzin dziennie, może być utworzone stanowisko wicedyrektora przedszkola. Powierzenia tego stanowiska dokonuje dyrektor, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady przedszkola oraz rady pedagogicznej.
Stanowisko wicedyrektora publicznego przedszkola może zajmować nauczyciel mianowany albo dyplomowany, spełniający wymagania określone przepisami rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (§ 8 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.).
Zważywszy, że nauczyciel zajmujący stanowisko wicedyrektora powinien być wsparciem dla dyrektora w organizowaniu bieżącej pracy, razem z nim sprawować nadzór pedagogiczny w stosunku do zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli oraz zastępować dyrektora w przypadku jego nieobecności, lepiej powołać do składu komisji nauczycieli, którzy nie zajmują stanowiska kierowniczego (art. 60 ust. 7, art. 68 ust. 9 oraz art. 101 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń