Pytanie: Placówka publiczna prowadzona przez osobę fizyczną. Po kontroli kuratorium otrzymaliśmy informację, że umowy zawierane z rodzicami na początku roku nie mają mocy, ponieważ nas obowiązuje rekrutacja oraz złożenie woli przez rodzica. Natomiast ze strony urzędowej mamy informację, że powinniśmy mieć podpisany dokument wiążący, w którym są zawarte informacje dotyczące m.in. opłat. Czy należy więc podpisywać umowy z rodzicami?
Przepisy nie wprowadzają zakazu powołania wicedyrektora do składu komisji przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do przedszkola. Nie zabraniają również na wyznaczenie go na przewodniczącego tej komisji. Jednak jest wiele argumentów za tym, żeby nie powoływać go do takiej funkcji. Dlaczego? Odpowiedź w artykule!
Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024 odbywa się na takich samych zasadach co dzieci z Polski. Oznacza to, że biorą one udział w rekrutacji do przedszkoli.
Pytanie: Czy w przypadku likwidacji przedszkola przez organ prowadzący dzieci z tej placówki muszą brać udział w procesie rekrutacyjnym w innych przedszkolach? Czy prawo dopuszcza zagwarantowanie im miejsca od nowego roku szkolnego w wybranych przez rodziców lokalizacjach?
Pytanie: Rekrutacja do przedszkola samorządowego nie jest prowadzona elektronicznie, a tradycyjnie. Czy w sytuacji, gdy rodzic złożył wniosek o przyjęcie do przedszkola w czasie rekrutacji, ale nie wpisał w nim np. daty urodzenia dziecka, lub nie dopełnił innej formalności, powinien być obligatoryjnie o tym zawiadomiony, wezwany do uzupełnienia i powinien mieć tym samym możliwość uzupełnienia wniosku?
Pytanie: Czy osoba odbierająca wnioski o przyjęcie do przedszkola może odmówić przyjęcia wniosku bez załączników w sytuacji , gdy rodzic deklaruje, że zaświadczenie lub oświadczenie dostarczy później?
Często zdarza się, że w rekrutacji do przedszkola kilkoro dzieci uzyska taką samą liczbę punktów. Które dziecko przyjąć? Czym się kierować w takiej sytuacji? Przedstawiamy dwie sytuacje, gdy dzieci mają taką samą liczbę punktów – na pierwszym i na drugim etapie rekrutacji.
Przepisy dotyczące przyjmowania dzieci do przedszkola w trakcie roku szkolnego zostały określone w ustawie z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Regulacje oświatowe stanowią, że decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor przedszkola. Czy wobec tego możliwe jest wprowadzenie zasady pierwszeństwa dla dzieci z Ukrainy?
Zbliża się okres rekrutacji do przedszkoli i walka rodziców o ograniczoną liczbę miejsc. Ważnym wskaźnikiem jest podawanie zgodnego z prawdą miejsca zamieszkania w kartach zapisu. Jak komisja rekrutacyjna może weryfikować prawdziwość tych danych na wstępnym etapie rozpatrywania podań? Sprawdzamy przepisy.
Pytanie: Czy w komisji rekrutacyjnej do szkoły podstawowej i przedszkola może być, oprócz 3 nauczycieli, pracownik administracji?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty