Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola

W zakładce „Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola” znajdziesz najważniejsze informacje i wytyczne dotyczące przyjmowania dzieci do placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację, jakie kryteria przyjąć, w jaki sposób poinformować rodziców o wynikach rekrutacji, a także jak uzasadnić odmowę przyjęcia do przedszkola. Dodatkowo znajdują się tu porady dotyczące przyjmowania do przedszkola w ciągu roku szkolnego.

Podpisy obojga rodziców na karcie zapisu do przedszkola – czy obowiązkowo

Pytanie: Czy na karcie zapisu do przedszkola powinien być podpis (zgoda) obojga rodziców?

Rekrutacja do przedszkola – czy może odbyć się w czerwcu

Pytanie: Czy rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/25 może być w czerwcu 2024? Jak ma się to do § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego?

Przyjęcie do przedszkoli na miejsca wskazane przez gminę – na jakiej podstawie

Pytanie: W gminie zakończyła się rekrutacja do przedszkoli. Nie wszystkie dzieci zostały w danym przedszkolu przyjęte. Po ogłoszeniu listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych burmistrz pismem wskazał rodzicom dzieci nieprzyjętych przedszkola o zbliżonym czasie pracy, w których są wolne miejsca. Czy te dzieci są przyjmowane z automatu na wolne miejsca w danym przedszkolu na podstawie wyników zakończonej rekrutacji? Czy rodzice są wyłącznie informowani, a dzieci muszą przystąpić do rekrutacji uzupełniającej?

Czy można wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych przedszkole w innej gminie

Pytanie: Zakończyła się rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i mamy dużą grupę dzieci nieprzyjętych. Na terenie gminy nie ma już miejsc w żadnym przedszkolu publicznym i prywatnym. Czy wójt może wskazać rodzicom dzieci nieprzyjętych miejsce w przedszkolu w innej gminie?

Rekrutacja dzieci 6-letnich do przedszkola – zapisy w regulaminie rekrutacji

Pytanie: Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego w uchwale gminy nie ma przewidzianego punktu, który dawałby możliwość pierwszeństwa przyjęcia dzieci 6-letnich. Informacja o obowiązku odbycia rocznego przygotowania jest w regulaminie przedszkola. Czy taki zapis w regulaminie jest prawidłowy? Jest tam również zapis, że rodzice dzieci 6-letnich wskazują miejsce realizacji obowiązku szklonego. Czy w regulaminie mógł się znaleźć taki zapis?

Złożenie wniosku o przyjęcie dziecka po terminie

Pytanie: Minął termin składania wniosków o przyjęcie kandydatów do przedszkola. Po kilku dniach od terminu rodzic dziecka 6-letniego, które od września powinno odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, złożył podanie i wymagane dokumenty. Proszę o odpowiedź, jak powinien postąpić dyrektor placówki? Przyjąć wniosek czy odrzucić?

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola dzieci spoza obwodu

Pytanie: W zarządzeniu organu prowadzącego dot. rekrutacji do przedszkola jest zapis, że rodzice dzieci zamieszkałych poza obwodem mogą ubiegać się o przyjęcie, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami. Czy zapis ten oznacza, że nie możemy przyjąć zgłoszenia dziecka spoza obwodu w terminie rekrutacji?

Przyjęcie 5-latka do oddziału przedszkolnego a nieprzyjęcie 6-latka

Pytanie: Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje do oddziału „0” dzieci 5-letnie, które mimo że mają miejsce w przedszkolu, chodzą dwa lata do zerówki. Dotąd myślałam, że dzieje się tak, bo są wolne miejsca w oddziałach przy szkole. Dopóki nie zwróciła się do mnie mama wychowanka, której odmówiono przyjęcia syna 6-letniego, czyli dziecka, które ma obowiązek szkolny, sugerując, że ma go wozić do innej miejscowości na terenie gminy. Czy takie praktyki „podbierania” rok wcześniej 5-latków z przedszkola z jednoczesną odmową 6-latkowi są zgodne z prawem?

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Ustawodawca wskazuje dwa etapy postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli. W pierwszym należy wziąć pod uwagę kryteria ustawowe, a drugim – kryteria szczegółowe, czyli określone przez organ prowadzący w podjętej uchwale. Często okazuje się jednak, że już na pierwszym etapie kryteria są zmieniane. Sprawdź kryteria przyjęcia do przedszkola.

Wniosek o przyjęcie do przedszkola – czy wystarczy podpis jednego rodzica

Wniosek o przyjęcie do przedszkola – czy wystarczy podpis jednego rodzica

Do przyjęcia dziecka do przedszkola/szkoły wystarcza oświadczenie woli jednego z rodziców. Pod warunkiem jednak, że dysponuje pełnią władzy rodzicielskiej. Należy bowiem rozróżnić kwestię wspólnego złożenia podpisów pod wnioskiem o przyjęcie dziecka do przedszkola, czyli złożenia wspólnie oświadczenia woli od wspólnego (tj. zgodnego) podjęcia decyzji co do sprawy wyboru przedszkola dla dziecka, czyli rozstrzygania pomiędzy rodzicami o sprawach dziecka – nie są to pojęcia tożsame. 

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty