Przepisy oświatowe nie zawierają precyzyjnych uregulowań dotyczących postępowania w przypadku zmiany szkoły podczas wakacji. Wydaje się jednak, że najlepiej byłoby, gdyby uczeń został przyjęty z datą 1 września 2023 r. W tej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 164 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe.
Zgodnie z przywołanymi przepisami w przypadku przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej jednego typu o przyjęciu ucznia do szkoły publicznej decyduje dyrektor szkoły. Uczeń przechodzący ze szkoły publicznej i niepublicznej jest przyjmowany do odpowiedniej klasy po dokonaniu oceny zakresu kształcenia zrealizowanego w szkole, do której uczeń uczęszczał, na podstawie kopii arkusza ocen ucznia, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszczał.
Jest istotne, by data opuszczenia szkoły i data przyjęcia do nowej szkoły pozostawały w odpowiednim porządku chronologicznym. Za takim rozwiązaniem przemawia również brzmienie § 4 ust. 1-3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Szkoła dla dzieci i młodzieży prowadzi księgę uczniów. Do księgi uczniów wpisuje się imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania ucznia, imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania ucznia, a także datę rozpoczęcia nauki w danej szkole oraz oddział, do którego ucznia przyjęto. W księdze uczniów odnotowuje się datę ukończenia szkoły albo datę i przyczynę opuszczenia szkoły przez ucznia. Wpisów w księdze uczniów dokonuje się chronologicznie według dat rozpoczęcia przez uczniów nauki w danej szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń