Komisja socjalna jest organem tworzonym na podstawie obowiązującego w placówce regulaminu ZFŚS, gdyż żaden przepis powszechnie obowiązujący nie zawiera takich unormowań. Dlatego to regulamin określać powinien tryb powoływania i odwoływania jej członków. Jak to uregulować? Czy należy wprowadzić oficjalne wybory? Odpowiedzi w artykule.
Komisje socjalne, jakkolwiek powszechnie występujące, to jednak nie mają swojego umocowania w żadnym powszechnie obowiązującym przepisie prawa z zakresu Funduszu Socjalnego.
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności powinny zostać określone w Regulaminie ZFŚS. Regulamin ten ma być uzgadniany z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli w danej szkole lub placówce nie działa zakładowa organizacja związkowa – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w związku z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych).
Oznacza to, że komisje socjalne mogą funkcjonować, ale trzeba pamiętać, że podstawą prawną ich działania będą jedynie zapisy regulaminu ZFŚS.
W regulaminie należy również określić tryb powoływania i odwoływania członków komisji. Należy przy tym pamiętać, że uczestniczących w pracach komisji przedstawiciele związków zawodowych wyznaczają samodzielnie i autonomicznie dane organizacje związkowe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń