Przepisy nie dopuszczają możliwości powtarzania klasy w trybie edukacji domowej. Brak możliwości powtórzenia klasy, która prowadzona jest tylko dla dzieci spełniających obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej, oznacza konieczność powrotu dziecka do edukacji stacjonarnej w innej szkole.
Uczniowi spełniającemu obowiązek szkolny poza szkołą, który z przyczyn nieusprawiedliwionych nie przystąpił do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, powinno być z mocy prawa cofnięte zezwolenie na edukację domową (art. 37 ust. 8 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe). Do wydania decyzji administracyjnej cofającej zezwolenie uprawniony jest dyrektor tej szkoły, do której dziecko zostało przyjęte i któremu na wniosek rodziców wydał w drodze decyzji zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego w tej formie (art. 37 ust. 1 UPO).
Zgodnie z przepisami uczeń spełniający obowiązek szkolny poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane:
Dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą, który z przyczyn nieusprawiedliwionych nie przystąpił do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych w uzgodnionym terminie, komisja powołana przez dyrektora szkoły nie może z przyczyn obiektywnych ustalić tych ocen.
W protokole sporządzanym przez komisję, stanowiącym załącznik do arkusza ocen ucznia, powinna być zawarta informacja o niestawieniu się ucznia na egzamin. Ustalenia komisji stanowią podstawę do podjęcia decyzji o nieklasyfikowaniu ucznia z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których uczeń miał przystąpić do egzaminów.
Z przepisów wynika, że uczeń, który nie przystąpił do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych w uzgodnionym terminie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności jest nieklasyfikowany, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej.
Z przepisów prawa wynika, że dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, jest obowiązany powiadomić dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w której obwodzie uczeń mieszka, o:
(art. 36 ust. 13 UPO).
Przekazywane informacje umożliwiają kontrolowanie spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie publicznej szkoły oraz prowadzenie przez jej dyrektora wymaganej przepisami księgi ewidencji dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu (art. 41 UPO oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r.).
W żadnych przepisach oświatowych nie ma możliwości powtarzania klasy w trybie edukacji domowej. Brak możliwości powtórzenia klasy w szkole podstawowej, która prowadzona jest wyłącznie dla dzieci spełniających obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej, oznacza konieczność powrotu dziecka do edukacji stacjonarnej w innej szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń