Pracujący emeryt może korzystać z dwóch ZFŚS – w szkole, gdzie pracuje jako pracownik, a w poprzednim miejscu zatrudnienia – jako emeryt. Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są pracownicy, ale także emeryci i renciści – byli pracownicy (art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Emerytami i rencistami korzystającymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są osoby, które przeszły na emeryturę lub rentę bezpośrednio w tym zakładzie pracy.
W przypadku, gdy emeryt przejdzie na emeryturę korzysta z ZFŚS szkoły, z której przeszedł na emeryturę. W szkole tej korzysta ze zwolnienia podatkowego jako emeryt – były pracownik, a więc do kwoty 4500 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Wątpliwości powstają w przypadku dodatkowego zatrudnienia w innej szkole. Na jakich zasadach nauczyciel emeryt może korzystać z funduszu? Czy ma prawo do korzystania ze świadczeń zarówno jako emeryt, jak i pracownik?
Osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie, zawieszając wypłatę emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest „emerytem – byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r.; I PZP 56/91).
Dotyczy to jednak tylko tych emerytów, którzy w związku z podjęciem zatrudnienia mieli zawieszoną emeryturę. Jeżeli podjęcie dodatkowego zatrudnienia nie skutkuje zawieszeniem emerytury, takie osoby korzystają z dwóch Funduszy Socjalnych – z jednego jako emeryci – byli pracownicy, z drugiego – jako pracownicy.
Natomiast po rozwiązaniu dodatkowego zatrudnienia beneficjenci mają prawo do ZFŚS tej szkoły, w której korzystają jako emeryci.
Przeczytaj również:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń