Na stanowisku nauczyciela może być zatrudniony pracownik z Ukrainy. Sprawdź, jak ustalić kwalifikacje nauczyciela z Ukrainy oraz kiedy możliwe jest odstąpienie od konieczności spełniania wymagań kwalifikacyjnych na stanowisku nauczyciela. Przekonaj się, czy nauczyciel z Ukrainy może odbywać przygotowanie do zawodu nauczyciela.
Zatrudnienie nauczycieli z Ukrainy jest możliwe
Nauczycieli nie będących obywatelami polskimi, w szkołach, przedszkolach, jak i placówkach wskazanych w art. 2 pkt 3-5, 9 i 10 ustawy o systemie oświaty, mogą zostać zatrudnieni nauczyciele niebędący obywatelami polskimi, wtedy, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania w szkole, przede wszystkim jednak na stanowiskach nauczycieli języków obcych. Zatrudnienie następuje za zgodą organu prowadzącego (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 października 1992 r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych). A zatem w szkole możliwe jest zatrudnienie nauczyciela, będącego obywatelem innego kraju. Przepis wskazanego rozporządzenia, jak i ustawy Karta Nauczyciela nie wymagają od nauczyciela zatrudnionego w szkole czy placówce niebędącego obywatelem polskim przedłożenia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego.
Nauczyciel z Ukrainy musi potwierdzić swoje kwalifikacje
Należy zauważyć, iż zawód nauczyciela jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że jego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymogów określonych w przepisach danego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przy czym każde z państw członkowskich samodzielnie decyduje o uregulowaniu dostępu do zawodów. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Norwegii, Islandii, Lichtensteinu (czyli państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym), którzy nabyli w tych państwach (poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej) kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego, mogą ubiegać się o uznanie swoich kwalifikacji w Polsce i pracować w swoim zawodzie, w przypadku zawodu nauczyciela składając wniosek o uznanie kwalifikacji do Ministra Edukacji i Nauki. Natomiast w przypadkukwalifikacji uzyskanych poza Unią Europejską, Norwegią, Islandią, Liechtensteinem i Konfederacją Szwajcarską, zatrudnienie na terytorium Polski następuje zgodnie z przepisami krajowymi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń