Mentorem nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu może być nauczyciel mianowany lub dyplomowany. W wielu placówkach niepublicznych nie ma jednak zatrudnionych nauczycieli o tych stopniach awansu zawodowego. Sprawdź, czy nauczyciel początkujący zatrudniony w placówce niepublicznej musi odbywać przygotowanie do zawodu nauczyciela oraz co zrobić, gdy nie ma w niej nauczyciela, który mógłby pełnić funkcję mentora.
Do nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek niepublicznych zatrudnionych w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć mają zastosowanie przepisy regulujące awans zawodowy. Nauczyciele początkujący zatrudnieni w tych placówkach odbywają zatem przygotowanie do zawodu nauczyciela, jeżeli są zatrudnieni w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z kwalifikacjami (art. 9a ust. 2 w zw. z art. 91b ust. 2 pkt 4 Karty Nauczyciela). Odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela następuje z urzędu. Nauczyciel nie przedkłada jakiegokolwiek wniosku czy planu rozwoju zawodowego. Karta Nauczyciela nie przewiduje również możliwości rezygnacji z odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora. W przedszkolu, szkole i placówce niepublicznej lub przedszkolu, szkole i placówce publicznej prowadzonej przez inny podmiot niż gmina (jednostka samorządu terytorialnego) mentorem może być również nauczyciel mianowany lub dyplomowany zajmujący stanowisko kierownicze (art. 9ca ust. 11 Karty Nauczyciela).
Zadaniem mentora jest:
Nauczycieli w szkołach czy przedszkolach niepublicznych zatrudnia się zgodnie z art. 10a Karty Nauczyciela, czyli na podstawie umowy o pracę na zasadach określonych w Kodeksie Pracy. W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Mentor w przedszkolu niepublicznym nie musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, o ile prowadzi zajęcia w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo. Wówczas można zawrzeć z nim umowę zlecenia (w tym zlecania w ramach działalności gospodarczej, wówczas są określone warunki w umowie zlecenia a zleceniobiorca wykonuje umowę w ramach działalności gospodarczej i wystawia fakturę). Dyrektor może przykładowo zawrzeć umowę zlecenia z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym na stanowisku nauczyciela prowadzącego zajęcia dodatkowe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń