Każdy nauczyciel odbywający przygotowania do zawodu powinien mieć przydzielonego mentora. Funkcję tę powierza dyrektor szkoły (przedszkola). W czasie trwania przygotowania do zawodu można dojść do zmiany mentora nauczyciela początkującego. Sprawdź, jakie obowiązki ma mentor kończący pełnić swoją funkcję.
W placówce niepublicznej dyrektor, który posiada stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, może pełnić funkcję mentora nauczyciela początkującego. Dokonując oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu wymagana jest opinia mentora. Sprawdź, jak dokonać oceny pracy nauczyciela, dla którego dyrektor szkoły jest jednocześnie mentorem.
Dyrektor szkoły wyznacza dla nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu mentora. Nie zawsze jednak współpraca między mentorem a nauczycielem początkującym układa się pomyślnie. Sprawdź, co powinien zrobić dyrektor szkoły w przypadku konfliktu między nauczycielem odbywającym przygotowanie do zawodu a jego mentorem.
Dyrektorzy szkół muszą prowadzić obecnie awans na stopień nauczyciela mianowanego według dwóch różnych ścieżek awansu zawodowego. Część nauczycieli odbywa bowiem przygotowanie do zawodu, a część ubiega się o stopień nauczyciela mianowanego na podstawie przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. Sprawdź, komu przydzielić mentora, a komu opiekuna stażu.
Mentorem nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu może być nauczyciel mianowany lub dyplomowany. W wielu placówkach niepublicznych nie ma jednak zatrudnionych nauczycieli o tych stopniach awansu zawodowego. Sprawdź, czy nauczyciel początkujący zatrudniony w placówce niepublicznej musi odbywać przygotowanie do zawodu nauczyciela oraz co zrobić, gdy nie ma w niej nauczyciela, który mógłby pełnić funkcję mentora.
Jednym z pierwszych obowiązków dyrektora jest przydzielenie nauczycielowi początkującemu mentora. Jest to odpowiednik dotychczasowego opiekuna stażu. Dowiedz się, jakie są zadania mentora w toku.
Od kilku tygodni obowiązują nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego. Najwięcej zmian dotyczy nauczycieli, którzy zaczynają karierę w szkole, mamy przygotowanie do zawodu nauczyciela i mamy mentora. W przeciwieństwie do poprzedniego stanu prawnego, przygotowanie do zawodu nauczyciela można rozpocząć w każdym momencie roku szkolnego i w każdym momencie roku szkolnego dyrektor może stanąć przed dylematem, komu podzielić funkcję mentora. O tym, kim jest i kim powinien być mentor Marta Wysocka – prawniczka i redaktorka Portalu Oświatowego, rozmawia z Krzysztofem Durnasiem – wieloletnim dyrektorem szkoły, pedagogiem.
Wielu nauczycieli, którzy w poprzednim stanie prawnym nie mogli zacząć stażu ze względu na zatrudnienie w trakcie roku szkolnego, teraz zaczyna odbywanie przygotowanie do wykonywania zawodu. Dotyczy tu także nauczycieli zatrudnianych na zastępstwo. Niekiedy rodzi to problemy praktyczne, szczególnie w małych szkołach, w których nauczyciel początkujący jest jednym nauczycielem danego przedmiotu. Kto w takiej sytuacji może być jego mentorem? Czy mentorem może być nauczyciel, który uczy innego przedmiotu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują odrębnie zasad uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli nieposiadających obywatelstwa polskiego. Oznacza to, że awans zawodowy nauczyciela obcokrajowca przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku nauczycieli i Polaków. Sprawdź, czy zatrudniając nauczyciel, np. z Ukrainy, może odbywać przygotowanie do zawodu, a tym samym – czy trzeba przydzielić mu mentora.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.