Zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę – projekt zmian w Kodeksie pracy

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 2 listopada 2021 r.
Poleć znajomemu
Zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę – projekt zmian w Kodeksie pracy

Znaczny, coroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje wzrost liczby dłużników, w stosunku do których egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest bezskuteczna. Aby zwiększyć efektywność egzekucji z wynagrodzenia za pracę, proponuje się obniżenie kwoty wolnej od potrąceń do 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ochrona tylko 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę

Obecnie, przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 87(1)§1 Kodeksu pracy).  Planowane jest obniżenie kwoty wolnej od potrąceń w tym przypadku do 85% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Do postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia jej w życie, zastosowanie będą miały już nowe przepisy.

Zmiana konieczna z uwagi na niską skuteczność egzekucji

W ocenie pomysłodawców projektu proponowane zmiany konieczne są z uwagi na niską skuteczność egzekucji sądowej i administracyjnej. Ponadto „Zgodnie z aktualnymi przepisami dłużnicy pobierający wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę są w całości chronieni przed egzekucją, co stawia ich w sytuacji uprzywilejowanej wobec znacznej części społeczeństwa, która musi z analogicznego wynagrodzenia ponosić bieżące wydatki również na obsługę zaciągniętych zobowiązań. Kwota wolna od potrąceń nie ma odniesienia do rzeczywistej sytuacji życiowej dłużnika, np. nie różnicuje sytuacji osoby, która z minimalnego dochodu musi utrzymać kilkuosobową rodzinę, i osoby, która uzyskując minimalny dochód, pozostaje np. na utrzymaniu rodziców. Budzi to oczywiste zastrzeżenia z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej. Projektowana ustawa, pozwalając dłużnikom na zachowanie nadal środków niezbędnych do życia, zmierza do ograniczenia skali tej niesprawiedliwości.” (fragment uzasadnienia projektu ustawy).

Źródło:

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql