35 dni urlopu dla dyrektora szkoły, urlop uzupełniający po urlopie zdrowotnym oraz koniec z dniami opieki nad dzieckiem wykorzystywanymi na godziny - m.in. tak mają zmienić się zasady wypoczynku nauczycieli już od 1 stycznia 2018 r.
Obecnie osoby piastujące stanowiska kierownicze w szkole feryjnej korzystają z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele. Od 1 stycznia 2018 r. :
mają mieć prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 2a projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).
Nowelizacja Karty Nauczyciela ma rozwiązać problem urlopu wypoczynkowego nauczycieli, którzy w ramach jednego stosunku pracy realizują zajęcia zarówno w placówce feryjnej, jak i nieferyjnej. O wymiarze urlopu i zasadach korzystania z niego ma decydować to, w której z placówek nauczyciel realizuje większą liczbę godzin pensum. W przypadku, gdy nauczyciel będzie realizował równą liczbę godzin zajęć w obu placówkach – urlop wypoczynkowy ma przysługiwać w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii szkolnych i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 3a projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).
Obecnie urlop zdrowotny przypadający w okresie ferii letnich i zimowych konsumuje urlop wypoczynkowy, a w konsekwencji nauczyciel nie ma prawa do urlopu uzupełniającego za ten czas. Nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje, że urlop uzupełniający będzie przysługiwał także w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych z powodu urlopu dla poratowania zdrowia (art. 66 ust. 1 projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).
Planowane jest także wprowadzenie do Karty Nauczyciela zasad przesunięcia urlopu oraz udzielenia urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach nieferyjnych. Zgodnie z projektem, jeżeli nauczyciel nie będzie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- urlop wypoczynkowy ulegnie przesunięciu na termin późniejszy.
Jeżeli zaś nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w części z powodu:
- urlopu wypoczynkowego trzeba będzie udzielić w terminie późniejszym
(art. 66a projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).
Do Karty Nauczyciela planuje się dodać jednoznaczne zasady korzystania przez nauczycieli z możliwości pracy w niższym wymiarze w okresie, w którym nauczyciel jest uprawniony do urlopu wychowawczego. Zasady te są analogiczne jak w Kodeksie pracy , jednakże w przypadku nauczycieli placówek feryjnych ograniczono możliwość obniżenia wymiaru etatu w trakcie roku szkolnego. W przypadku nauczycieli szkół feryjnych obniżenie wymiaru zatrudnienia będzie mogło nastąpić:
Wprowadzona do Kodeksu pracy możliwość wykorzystywania tzw. dni opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym nie sprawdziła się w placówkach oświatowych. Wątpliwości budziły zasady korzystania z tego uprawnienia przez nauczycieli, których wszak czas pracy nie jest w pełni ewidencjonowany. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada, że nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie przysługiwało zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni, bez możliwości przeliczenia tego zwolnienia na godziny (art. 67e projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).
Źródło:
Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (wersja skierowana do podpisu Prezydenta) - art. 76.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń