Poznaliśmy projekt nowelizacji rozporządzenia, która przewiduje zmiany w sposobie podziału subwencji ogólnej. Jest to wymuszone koniecznością finansowania wynagrodzenia specjalistów. Więcej na ten temat w artykule.
Nowelizacja rozporządzenia jest konieczna z uwagi na zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej o 514 500 000 zł. Środki te zostały przeznaczone na realizację zadania związanego z zatrudnieniem specjalistów:
W projekcie wskazano narzędzia, które pozwolą na podział zwiększonej kwoty części ogólnej. Dodatkowe środki (po odliczeniu rezerwy) mają być dzielone w oparciu o drugą dodatkową przeliczeniową liczbę uczniów. Będzie ona ustalana na podstawie 15 nowych wag. Wartość tych wag będzie ustalana na bazie liczby etatów w zakresie zatrudnienia pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Ta zaś zależy od liczby dzieci i uczniów w przedszkolach, szkołach oraz zespołach. Uwzględniony zostanie też obecny poziom zatrudnienia nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
W projekcie zaproponowano również nowy opis wagi P12. Waga ta jest uzupełniona o uczniów branżowych szkół II stopnia. To zaś pozwoli na precyzyjne określenie wysokości dotacji na tych uczniów.
Poza tym w projekcie po raz pierwszy zdefiniowano „zespół”. Dotychczas bowiem środki naliczane na ucznia w ramach części oświatowej subwencji ogólnej nie były zależne od sumy liczb uczniów lub dzieci uczęszczających do szkół i placówek wchodzących w skład zespołu.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń