Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. Wynika z niego, że praca nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia będzie możliwa także w roku szkolnym 2024/2025. Do 31 sierpnia 2025 r. przedłużono także możliwość przekroczenia limitu godzin ponadwymiarowych. To jednak nie wszystko. O wszystkich zmianach w ustawie przeczytasz w artykule.
Rozpocznijmy od tego, że w projekcie nowelizacji specustawy przewidziano przedłużenie legalnego pobytu obywateli z Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Oznacza to, że w szkołach i placówkach oświatowych będzie można zatrudniać pracowników z Ukrainy, w tym nauczycieli:
Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne mógł podjąć zatrudnienie w jednostkach oświaty na stanowisku pomocy nauczyciela (jedynie w celu pomocy dla uczniów – cudzoziemców) a także na stanowisku nauczyciela:
bez konsekwencji w postaci zawieszenia wypłaty świadczenia kompensacyjnego.
Do 31 sierpnia 2025 r. przedłużona zostanie także możliwość przydziału większej liczby godzin ponadwymiarowych tj. powyżej limitu połowy tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela:
Utrzymane zostaną też uproszczone reguły zatrudniania pomocy nauczyciela dla uczniów – cudzoziemców. Na stanowisku tym do 31 sierpnia 2025 r. będzie można zatrudniać osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, jeżeli posiadają znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymóg znajomości języka polskiego nie będzie musiał być udokumentowany.
W projekcie przewidziano nowość w postaci możliwości zatrudnienia asystenta międzykulturowego.
Tak jak w przypadku pomocy nauczyciela asystent międzykulturowy nie będzie nauczycielem. Wymogiem jego zatrudnienia będzie znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Znajomość ta nie będzie musiała być dokumentowana.
Wzorem obecnego roku szkolnego w ustawie nie znalazły się natomiast rozwiązania umożliwiające rezygnację z konkursu na dyrektora szkoły. Oznacza to, że organizacja konkursu będzie obowiązkowa także w roku szkolnym 2024/2025.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń