Dyrektywy unijne zrodziły konieczność wprowadzenia zmian w zakresie urlopu rodzicielskiego pracowników. W związku z tym w planowanej nowelizacji Kodeksu pracy przewidziano nowości w zakresie tego urlopu. Zmiany w urlopie rodzicielskim wejdą w życie 1 sierpnia 2022 r.
Aktualnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego, który przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest wówczas wypłacany w wysokości 80%. Rozwiązanie to ma zostać uchylone. W efekcie składanie tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielskie będzie już niemożliwe.
Po zmianach od 1 sierpnia 2022 r. urlop rodzicielski zostanie wydłużony do:
Wymiar ten będzie dotyczył obojga rodziców dziecka.
Liczba części urlopu rodzicielskiego zostanie ograniczona do 5, choć oczywiście urlop ten będzie mógł być udzielony także jednorazowo. Z urlopu będzie można skorzystać nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Urlop rodzicielski będzie oczywiście udzielany nadal na wniosek pracownika. Nowością będzie możliwość złożenia go w postaci elektronicznej np. e-mailem. Wniosek będzie składany z co najmniej 21-dniowym wyprzedzeniem.
Urlop rodzicielski będzie można łączyć z wykonywaniem pracy, choć według zmodyfikowanych zasad. Nowości obejmą wnioskowanie o takie łączenie. Otóż:
W przypadku skorzystania z takiego rozwiązania wymiar urlopu rodzicielskiego będzie ulegał wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego wyniesie wtedy:
Ustalono również nowy wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku ubiegania się o przysposobienie dziecka:
Aktualnie pracownik nie może być zwolniony z pracy w czasie urlopu rodzicielskiego, ale też od momentu złożenia wniosku o ten urlopu (po zmianach nie wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu). Zakres czasowy ochrony pozostanie bez zmian. Nowością będzie natomiast zakaz prowadzenia przygotowań dotyczących zamiaru rozwiązania stosunku pracy ze wskazanym pracownikiem.
Podobnie jak w przypadku urlopu opiekuńczego, pracownik po zakończeniu urlopu rodzicielskiego powinien być dopuszczony do pracy:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń