Nowelizacja najnowszych przepisów dotyczących oceniania i klasyfikowania dotyczy zwolnienia uczniów klas VII i VIII uczęszczających na naukę języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub regionalnego z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Ma to zmniejszyć tygodniowe obciążenie nauką języków. Sprawdzamy szczegóły projektowanych zmian.
Projektowane rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zmiany polegającej na umożliwieniu zwolnienia uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, realizujących naukę języka:
z nauki drugiego języka obcego nowożytnego.
W sytuacji gdy uczeń zrezygnuje w trakcie roku szkolnego albo po ukończeniu klasy VII z nauki ww. języka, będzie zobowiązany do podjęcia nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego realizowanego w oddziale, do którego uczęszcza.
Obecnie w klasach VII i VIII szkoły podstawowej na naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego w formie dodatkowej nauki języka przeznacza się po 3 godziny tygodniowo. Natomiast na naukę pierwszego języka obcego nowożytnego w klasach VII i VIII szkoły podstawowej przeznacza się po 3 godziny tygodniowo, a na naukę drugiego języka obcego nowożytnego albo łacińskiego – po 2 godziny tygodniowo.
Powyższa zmiana spowoduje, że ww. uczniowie będą mogli mieć o 2 godziny tygodniowo mniejszy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń