Uczęszczanie na język mniejszości zwolni z drugiego języka obcego

Data publikacji: 24 lutego 2025 r.
Poleć znajomemu
Uczęszczanie na język mniejszości zwolni z drugiego języka obcego

Nowelizacja najnowszych przepisów dotyczących oceniania i klasyfikowania dotyczy zwolnienia uczniów klas VII i VIII uczęszczających na naukę języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub regionalnego z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Ma to zmniejszyć tygodniowe obciążenie nauką języków. Sprawdzamy szczegóły projektowanych zmian.

Zwolnienie z drugiego języka obcego – na dany rok szkolny

Projektowane rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zmiany polegającej na umożliwieniu zwolnienia uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, realizujących naukę języka:

  • mniejszości narodowej,
  • mniejszości etnicznej lub
  • regionalnego

z nauki drugiego języka obcego nowożytnego.

Zwolnienie będzie udzielane przez dyrektora szkoły do końca danego roku szkolnego (tj. będzie wymagało ponowienia w kolejnym roku szkolnym) na podstawie wniosku rodziców ucznia.
W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

Rezygnacja z języka mniejszości w ciągu roku to powrót na drugi język obcy

W sytuacji gdy uczeń zrezygnuje w trakcie roku szkolnego albo po ukończeniu klasy VII z nauki ww. języka, będzie zobowiązany do podjęcia nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego realizowanego w oddziale, do którego uczęszcza.

Uczeń będzie musiał we własnym zakresie wyrównać różnice programowe w realizacji drugiego języka obcego.

Mniejszy wymiar obowiązkowych godzin zajęć

Obecnie w klasach VII i VIII szkoły podstawowej na naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego w formie dodatkowej nauki języka przeznacza się po 3 godziny tygodniowo. Natomiast na naukę pierwszego języka obcego nowożytnego w klasach VII i VIII szkoły podstawowej przeznacza się po 3 godziny tygodniowo, a na naukę drugiego języka obcego nowożytnego albo łacińskiego – po 2 godziny tygodniowo.

Powyższa zmiana spowoduje, że ww. uczniowie będą mogli mieć o 2 godziny tygodniowo mniejszy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Rozporządzeni ma wejść w życie 1 września 2025 r.
Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (projekt z 13 lutego 2025 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql