Dyrektorzy szkół często mają wątpliwość, czy sytuacja konkretnego ucznia kwalifikuje go do zwolnienia z nauki drugiego języka obcego. Takie zwolnienie musi bowiem być zgodne z przepisami. Warto w szkole stworzyć procedurę zwolnień, która ułatwi takie działanie. Najważniejsze jest jednak poznanie konkretnych sytuacji, w których uczeń może być zwolniony. Sprawdzamy i podpowiadamy, kiedy zwolnić ucznia z nauki drugiego języka obcego, którzy uczniowie nie uczą się go z mocy prawa oraz jakie dokumenty są niezbędne do zwolnienia.
2 przypadki zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego
Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ze względu na stan zdrowia, specyficzne trudności w uczeniu się, niepełnosprawność, posiadane kwalifikacje lub zrealizowanie danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na wcześniejszym etapie edukacyjnym – w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 44zb ustawy o systemie oświaty.
Kiedy można zwolnić z nauki drugiego języka obcego |
Kiedy uczeń nie uczy się drugiego języka z mocy prawa |
1) Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z uszkodzeniem słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie:
z których wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka. Zwolnienie dotyczy etapu edukacyjnego. |
2) Ucznia niepełnosprawnego w stopniu lekkim nie dotyczy nauka drugiego języka obcego. Uczeń taki realizuje zajęcia edukacyjne na podstawie ramowego planu nauczania dla szkoły podstawowej, w tym szkoły podstawowej specjalnej, z wyjątkiem szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Przy czym na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia uczeń ten może uczyć się drugiego języka obcego nowożytnego. Jeżeli uczeń nie uczy się drugiego języka obcego nowożytnego, uczęszcza na zajęcia z techniki. |
Podstawa prawna: § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych |
Podstawa prawna: załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania |
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń