Zmodyfikowane zasady sporu zbiorowego, w tym strajku przewiduje projekt ustawy o sporach zbiorowych. Ma ona wejść w życie w terminie miesiąca od ogłoszenia. Sprawdź, co zmieni się w zakresie strajku nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Przede wszystkim według projektu nowej ustawy spory zbiorowe wszczynane będą we wszelkich sprawach, które dotyczą zbiorowych praw i interesów pracowników. Zakres ten nie będzie zawężony.
Nowością będzie obowiązek zawiązywania koalicji związkowej w trwającym sporze. W związku z tym organizacja związkowa będzie powiadamiała o zgłoszonych żądaniach pozostałe organizacje działające w danej szkole w celu wspólnego prowadzenia rokowań.
W nowych przepisach spór zbiorowy ma trwać do 9 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia o kolejne 3 miesiące (jeśli strony sporu wspólnie postanowią o przedłużeniu tego okresu). Po tym okresie spór będzie musiał zostać zakończony poprzez:
W projekcie przewidziano także instytucję mediacji prewencyjnej. Strony sporu zbiorowego będą mogły skorzystać z profesjonalnej pomocy mediatora dającego gwarancję bezstronności i pomagającej w osiągnięciu wcześniejszego porozumienia. Będzie to możliwe już na etapie rokowań, stąd nazwa: mediacja prewencyjna.
W projekcie przewidziano również pewne nowe rozwiązania dotyczące strajku. W związku z tym pracodawca wraz z organizacjami związkowymi będzie określał wykaz stanowisk, na których niedopuszczalne jest przerwanie pracy w związku ze strajkiem.
Projekt zawiera 3 reguły głosowania w sprawie ogłoszenia strajku:
1. Głosowanie ma być przeprowadzone w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu rozbieżności z postępowania mediacyjnego.
2. Głosowanie przeprowadzają wspólnie organizacje związkowe, które sporządziły protokół rozbieżności.
3. Konieczne jest uczestnictwo w głosowaniu co najmniej jednej organizacji związkowej reprezentatywnej, która sporządziła protokół rozbieżności.
Strajk ma kończyć się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń