Nowe kryteria rekrutacji do szkół zawiera projekt rozporządzenia przygotowany przez MEN. Projektowane zmiany głównie dotyczą gimnazjów dwujęzycznych i szkół ponadgimnazjalnych. Podpowiadamy, co może się zmienić!
Projekt rozporządzenia MEN w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek dostosowuje przepisy do zmienionych przepisów ustawy o systemie oświaty, obejmujących:
Dotychczas obowiązujące przepisy określały jednolity sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Projekt zachowuje w większości dotychczasowe rozwiązanie z wyjątkiem przeliczania punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do:
Sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów – w przypadku rekrutacji do gimnazjum:
zasadniczym kryterium branym pod uwagę są szczególne predyspozycje uczniów, tj. odpowiednio wyniki sprawdzianu predyspozycji językowych albo wyniki prób sprawności fizycznej.
Nowo tworzone rozporządzenie zachowuje dotychczasowe rozwiązania, ale w projekcie rozporządzenia ulega zmianie punktowanie jednego z kryterium branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, tj. w przypadku gimnazjów przeliczane na punkty są wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, zamiast wyniki ze sprawdzianu przeprowadzanego w VI klasie szkoły podstawowej.
Sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych – w przypadku rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej:
zasadniczym kryterium branym pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym są szczególne predyspozycje uczniów, tj. odpowiednio wynik sprawdzianu kompetencji albo wyniki prób sprawności fizycznej. Dopiero w kolejnych etapach, gdy liczba kandydatów spełniających powyższe warunki jest większa niż liczba wolnych miejsc w szkole, uwzględnia się wyniki z egzaminu gimnazjalnego oraz oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także inne osiągnięcia uczniów wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum.
Zaproponowany sposób punktowania poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych zakłada, że liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu gimnazjalnego powinna być równa liczbie punktów możliwych do uzyskania za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia.
W postępowaniu rekrutacyjnym na lata szkolne 2014/2015–2017/2018 do szkoły ponadgimnazjalnej, wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym nie mogą być uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnymi. Dlatego projekt przewiduje przepis przejściowy określający sposób przeliczania na punkty wyniku z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, przyjmując, że wynik z języka obcego nowożytnego w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2017/2018 na poziomie podstawowym mnoży się przez 0,2.
W związku z tym, że w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2017/2018 do szkół ponadgimnazjalnych brane są pod uwagę wyłącznie wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, w rozporządzeniu ustalono dla kandydatów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, sposób przeliczania na punkty oceny z języka obcego nowożytnego, przyjmując, że kandydat może uzyskać maksymalnie 20 punktów.
W zakresie przepisów dotyczących składu komisji rekrutacyjnej uzupełniono przepisy o kwestie dotyczące składu komisji powoływanej przez organ prowadzący nowo tworzone przedszkole, szkołę lub placówkę w sytuacji, gdy dany organ nie prowadzi innego przedszkola, szkoły lub placówki. Komisja rekrutacyjna składa się z co najmniej 3 przedstawicieli organu prowadzącego. Jeżeli osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna, która tworzy ww. placówki, nie prowadzi innego publicznego przedszkola, publicznej szkoły, publicznej placówki lub publicznego ośrodka, postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez organ prowadzący.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń