Od ponad dwóch lat są postulaty, by zmienić nieefektywne i przewlekłe postępowanie dyscyplinarne nauczycieli tak, by rzeczywiście chroniło ono uczniów przed łamiącymi zasady wykonywania zawodu nauczycielami. Stąd postępowanie dyscyplinarne ma zostać kompleksowo uregulowane w nowym brzmieniu Karty Nauczyciela. M.in. do odpowiedzialności dyscyplinarnej będzie można pociągnąć także nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych - bez względu na wymiar zatrudnienia.
Już dwa lata temu projekt rozporządzenia ws. komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli został opublikowany na stronie Ministerstwa Edukacji i skierowany do konsultacji. Rzecznik Praw Dziecka dwukrotnie zwracał się do resortu edukacji z wnioskiem o zmianę obowiązujących przepisów (pisaliśmy o tym m.in. w artykule „RPD: Postępowanie dyscyplinarne nauczycieli wymaga gruntownych zmian”. W odpowiedzi na rosnącą liczbę skarg na łamanie przez nauczycieli praw dziecka oraz nieskuteczne procedury karania nauczycieli w postępowaniu dyscyplinarnym - zmienią się zapisy Karty Nauczyciela.
Obecne przepisy Karty Nauczyciela dotyczące postępowania dyscyplinarnego nie obejmują nauczycieli przedszkoli i szkół niepublicznych zatrudnionych w wymiarze niższym niż ½ etatu. Taka konstrukcja przepisów nie pozwala m.in. orzec w stosunku do nich zakazu przyjmowania do pracy w zawodzie nauczyciela ani wydalić ich z zawodu. W konsekwencji, nauczyciel zwolniony z pracy z powodu uchybień w wykonywaniu obowiązków związanych z zajmowanym stanowiskiem może podjąć pracę w innej placówce.
W związku z doniosłością regulacji dotyczących przebiegu postępowania dyscyplinarnego, w tym praw i obowiązków uczestników tegoż postępowania, resort edukacji zdecydował się zamieścić odpowiednie przepisy bezpośrednio w Karcie Nauczyciela (dotychczas kwestie te były uregulowane w rozporządzeniu). W Karcie znajdą się szczegółowe przepisy dotyczące zasad prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz praw uczestników tego postępowania tj. m.in. :
Zmianie ulegną także organy właściwe do prowadzenia postępowania dyscyplinarnego na usytuowane bliżej szkoły - komisje dyscyplinarne I instancji będą działać przy organie prowadzącym szkołę, zaś komisje dyscyplinarne II instancji będą działać przy wojewodach. W przypadku organów prowadzących będących ministrami - komisje obu instancji będą działać przy właściwych ministrach.
Osoby skazane za przestępstwo popełnione umyślnie lub przeciwko którym toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne albo postępowanie o ubezwłasnowolnienie nie znajdą pracy w szkołach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jst ani w szkołach niepublicznych, bez względu na wymiar zatrudnienia. Nauczyciele także tych szkół i placówek zostaną objęci przepisami, które zobowiązują do złożenia zaświadczenia o niekaralności przed nawiązaniem stosunku pracy.
Stosunek pracy tych nauczycieli - bez względu na wymiar etatu - będzie wygasał ponadto w przypadku:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń