Religia i etyka to zajęcia, na które uczniowie uczęszczają dobrowolnie. W sytuacji, gdy rodzice lub pełnoletni uczniowie zdecydowali się w nich uczestniczyć, otrzymają oceny. Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Naukę religii i etyki organizuje się w szkołach na życzenie rodziców uczniów lub pełnoletnich uczniów . Życzenie, o którym mowa, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oznacza to, że uczęszczanie na te zajęcia nie jest obowiązkowe.
Co ważne, ani ocena z religii lub etyki nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy lub ukończenie szkoły. Nie oznacza jednak, że zamieszcza się jej na świadectwie oraz, że nie należy wliczać etyki i religii do średniej ocen ucznia.
Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie zachowania (§ 9 ust. 2 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
Co do zasady, średnia ocen klasyfikacyjnych ma znaczenie jedynie przy klasyfikacji rocznej i końcowej. Zgodnie bowiem z § 18 ust. 1 i § 19 ust. 1 rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych:
Do średniej, z której będzie wynikać prawo do otrzymania świadectwa z czerwonym paskiem (wyróżnieniem) wlicza się także stopień z religii lub etyki.
Zgodnie z § 18 ust. 2 i § 19 ust. 3 rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r., uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
Przeczytaj również:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń