Do konsultacji skierowany został projekt nowelizacji Karty Nauczyciela i ustawy – Prawo oświatowe. W projekcie przewidziano nie tylko zmiany kadrowe, ale też w zakresie zarządzania szkołą. Sprawdzamy, jakie rozwiązania mają być stosowane od nowego roku szkolnego 2020/2021.
Nowe przepisy mają umożliwić Ministrowi Edukacji narodowej prowadzenie działań stymulujących rozwój działalności innowacyjnej i eksperymentalnej w szkołach. Mają być to działania ukierunkowane na promowanie dobrych praktyk w zakresie innowacji prowadzonych przez szkoły, w tym organizowanie konkursów, w których będą nagradzane najciekawsze i najbardziej efektywne, z punktu widzenia procesu edukacyjnego, innowacje pedagogiczne.
W tym zakresie będzie też możliwe zlecanie zadań, w drodze umowy, uczelniom, federacjom podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytutom naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytutom badawczym, międzynarodowym instytutom naukowym, Polskiej Akademii Umiejętności, innym podmiotom prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, a także stowarzyszeniom naukowym, zawodowym i innym podmiotom prowadzącym statutową działalność oświatową lub naukową.
Szkoły i placówki oświatowe będą mogły korzystać z nieodpłatnego i bezpiecznego z punktu widzenia ochrony danych osobowych narzędzia informatycznego. Narzędzie to i zgromadzone w nim zasoby mają według założenia MEN być alternatywą dla produktów komercyjnych. Jego wdrożenie powinno ułatwić i ustandaryzować prowadzenie procesu dydaktycznego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na każdym etapie edukacyjnym. Korzystanie z tego narzędzia ma odbywać się z pomocą SIO.
Projekt:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń