Kluczowym rozwiązaniem w ramach zmodyfikowanego projektu nowelizacji Prawa oświatowego jest rozszerzenie uprawnień kuratora oświaty względem dyrektora. Dotyczy to zwłaszcza obsady funkcji dyrektora, ale nie tylko.
Podobnie jak w pierwszej wersji projektu, która została zawetowana przez Prezydenta, przewidziano w nim szersze uprawnienia kuratora oświatowy. Przejawiają się one w konieczności uzyskania pozytywnej opinii kuratora (a więc de facto zgody) na podjęcie pewnych czynności w zakresie obsady funkcji kierowniczych, przede wszystkim dyrektora.
Pozytywna opinia kuratora oświaty ma być wymagana do:
Organ nadzoru pedagogicznego będzie mógł także wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o zawieszenie dyrektora w obowiązkach służbowych i to jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie przeciwko temu dyrektorowi postepowania dyscyplinarnego. Wniosek o zawieszenie będzie mógł być złożony w sprawach niecierpiących zwłoki związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Zmiany objęły także organizację konkursu na stanowisko dyrektora. Nie są to jednak rozwiązania idące w kierunku zwiększenia liczby przedstawicieli organu nadzoru pedagogicznego w składzie komisji konkursowej. Zamiast tego przewidziano, że przedstawicielem organu prowadzącego w komisji konkursowej będzie mógł być także radny tj. członek organu stanowiącego.
W przypadku konkursu ogłaszanego w związku z kończącą się kadencją dotychczasowego dyrektora ogłoszenie będzie następowało w określonym terminie tj.:
Warto także wspomnieć o nowych trybach odwołania z funkcji kierowniczej. Otóż będzie to możliwe w przypadku rezygnacji z funkcji kierowniczej, za porozumieniem stron zawartym z:
Drugie rozwiązanie to odwołanie z funkcji kierowniczej w wyniku zmian organizacyjnych uzasadniających likwidację stanowiska kierowniczego. Odwołanie nastąpi wtedy ze skutkiem na koniec roku szkolnego, z zachowaniem 3-miesięcznegon okresu wypowiedzenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń