Znamy szczegółowe zasady organizacji nauczania zdalnego w czasie zawieszenia zajęć w szkole. W artykule m.in. o kryteriach organizacji tych zajęć i specjalnych rozwiązaniach dla niepełnosprawnych uczniów.
Rozporządzenie ma regulować szczegółowe zasady prowadzenia zajęć zdalnych. Przypomnijmy, że po zmianach prowadzenie takich zajęć będzie konieczne nie tylko w czasie pandemii. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Zgodnie z projektem zajęcia zdalne mają być organizowane z uwzględnieniem:
W projekcie wskazano, że nauka zdalna będzie możliwa nie tylko w oddziałach, ale także w grupach:
Tak jak w przypadku zajęć stacjonarnych, zdalne zajęcia edukacyjne mają potrwać 45 minut. Przy czym w uzasadnionych przypadkach. możliwe będzie ich wydłużenie do 60 minut lub skrócenie do 30 minut.
W czasie nauki zdalnej dyrektor będzie musiał zagwarantować każdemu uczniowi i rodzicom możliwość indywidualnych konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia (w miarę możliwości – w bezpośrednim kontakcie). Informacja o formie i terminach tych konsultacji będą przekazywane uczniom i rodzicom.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor będzie mógł zmodyfikować:
W niektórych przypadkach możliwa będzie także modyfikacja programu wychowawczo-profilaktycznego - w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.
W związku z nauką zdalną dyrektor będzie musiał przekazać uczniom, rodzicom i nauczycielom informacje o sposobie i trybie realizacji zadań w zakresie organizacji:
Jeżeli uczeń nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach zdalnych w domu z uwagi na niepełnosprawność, wówczas dyrektor będzie musiał zorganizować dla niego zajęcia stacjonarne lub zdalne w szkole. Warunkiem będzie wniosek rodziców i możliwość zapewnienia bezpieczeństwa uczniowi w trakcie takich zajęć.
W szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, placówkach kształcenia ustawicznego lub centrach kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu oraz z zakresu kształcenia zawodowego praktycznego w formach pozaszkolnych nie będą realizowane zdalnie, z wyjątkiem praktyk zawodowych. Będą natomiast odrabiane po zakończeniu okresu nauki zdalnej. Wspomniane praktyki zawodowe uczniów techników, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych będzie można zrealizować w postaci:
Dyrektor będzie mógł również zrezygnować z nauki zdalnej w czasie zawieszenia zajęć. W takiej sytuacji należy przekazywać lub informować rodziców oraz uczniów o dostępnych materiałach i możliwych sposobach utrwalania wiedzy i rozwijania zainteresowań przez ucznia w miejscu zamieszkania.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń