47 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, wykorzystywanego nie tylko w ferie, lecz także w dni wolne od zajęć, jednakże bez prawa do urlopu na żądanie - tak MEN zamierza ukształtować urlop wypoczynkowy w szkołach feryjnych od 1 stycznia 2014 r.
Nowa Karta Nauczyciela ma precyzyjnie określać wymiar urlopu nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych - będzie to 47 dni roboczych w roku kalendarzowym. Przy czym nauczyciel będzie miał prawo do co najmniej 28 dni kalendarzowych, a dyrektor szkoły do 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego wypoczynku. Nauczycielowi podejmującemu pracę po raz pierwszy będzie przysługiwał urlop w wymiarze 30 dni roboczych w roku. Obecnie, nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole, nabywa prawo do urlopu w dniu poprzedzającym ferie szkolne.
Termin korzystania z urlopu będzie ustalany w planie urlopów opracowanym przez dyrektora szkoły na podstawie wniosków urlopowych składanych przez nauczycieli oraz z uwzględnieniem konieczności zapewnienia prawidłowej organizacji pracy szkoły. Dla dyrektora szkoły plan urlopów ustali organ prowadzący. Przy czym - odmiennie niż to zostało uregulowane w Kodeksie pracy - plan urlopów nauczycieli będzie obejmował pełny wymiar urlopu bez możliwości korzystania z urlopu na żądanie.
Nauczyciel będzie mógł skorzystać z urlopu nie tylko w czasie ferii, lecz również w dni wolne od zajęć dydaktycznych (tj. np. w przerwie świątecznej lub w dniach ustalonych przez dyrektora szkoły, jako dni wolne od zajęć).
Jeśli nauczyciel nie zdecyduje się na urlop w dni, w których nie odbywają się lekcje - będzie w tym czasie pozostawał do dyspozycji dyrektora i wykonywał inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły lub czynności związane z doskonaleniem zawodowym. Dotyczy to również okresu ferii letnich i zimowych, co do którego nauczyciel nie złożył wniosku o urlop.
Proponuje się także, by wymiar urlopu nauczyciela ulegał obniżeniu w przypadku, gdy nauczyciel wraca do pracy po trwającym co najmniej miesiąc okresie:
Wymiar urlopu w tych przypadkach będzie ustalany proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku.
Planuje się także uregulowanie kwestii urlopu nauczyciela, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki w szkole, w której przewidziano ferie szkolne i w szkole nieferyjnej. W takim przypadku, nauczyciel będzie miał prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do tygodniowego obowiązkowego wymiaru pensum, realizowanego w danej szkole.
Nauczyciele, którzy przed dniem wejścia w życie nowych przepisów nie wykorzystają należnego im urlopu uzupełniającego, będę z niego korzystać na dotychczasowych zasadach.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń