Reforma oświaty to wiele zmian, również tych związanych z nową organizacją placówek publicznych. Na podstawie nowych przepisów MEN wydało projekt rozporządzenia w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli, który przewiduje m.in. nową procedurę tworzenia arkuszy organizacyjnych. Sprawdzamy, co się zmieni!
Przepisy, na podstawie których przedszkola określały swoją organizację, przestaną obowiązywać od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli (art. 322 i 367 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). W projekcie rozporządzenia z 23 stycznia br. określono m.in.:
Projekt nie zmienia dotychczas obowiązujących zasad – jak obecnie nazwa publicznego przedszkola ma zawierać:
Przepisy umożliwiają zawarcie w nazwie języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego w tych przedszkolach, w których prowadzone są zajęcia edukacyjne w tych językach.
Przedszkole, które nie ma imienia, może wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego, w którym powinno uzasadnić wybór imienia oraz określić plan działań związanych z jego nadaniem i przewidywany terminem uroczystości. Organ prowadzący będzie miał 30 dni na zajęcie stanowisko w tej sprawie. Organem przedszkola uprawnionym do składania wniosku w tej sprawie będzie rada przedszkola, a w przypadku jej braku musi to być wspólny wniosek rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku zmiany lub uchylenia nadania imienia obowiązuje taka sama procedura jak przy nadawaniu imienia.
Projektowane rozporządzenie zachowuje dotychczasowe rozwiązania dotyczące liczebności dzieci w oddziale, czasu trwania godzin zajęć oraz czasu zajęć prowadzonych w przedszkolu z dziećmi w różnym wieku a także określania organizacji pracy przedszkola przez dyrektora. Wprowadzono jednak kilka zmian:
1) upoważniając radę rodziców do występowania z wspólnie z dyrektorem do organu prowadzącego przedszkole w sprawie ustalenia przerw w działalności przedszkola, w przypadku braku rady przedszkola,
2) uzależniając powierzenia oddziałów opiece jednego lub dwu nauczycieli nie tylko od czasu pracy oddziału, ale także od realizowanych w przedszkolu zadań,
3) rozszerzając kategorie niepełnosprawności dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym i wskazując jedynie górną granicę liczby dzieci niepełnosprawnych w oddziale przedszkola specjalnego i oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym – oddziały integracyjne i specjalne utworzone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą mogły zachować dotychczasową liczbę dzieci w oddziałach do czasu zakończenia korzystania przez te dzieci z wychowania przedszkolnego,
4) umożliwiając dyrektorowi tworzenie na czas określony lub nieokreślony zespołów nauczycieli w zależności od potrzeb wynikających z zadań statutowych przedszkola, potrzeb programowych lub innych uwarunkowań, w jakich ono funkcjonuje.
Projekt rozporządzenia wskazuje terminy opracowania, opiniowania i zatwierdzania arkusza organizacji przedszkola oraz rozszerza wykaz treści, jakie powinien on zawierać. Określona w projekcie procedura przewiduje, że:
Przy każdej zmianie arkusza organizacji dokonywanej do 30 września wymagane jest uzyskanie opinii organizacji związkowych i organu sprawującego nadzór, wydawanych w terminie 7 dni od dnia otrzymania zmian do zatwierdzonego arkusza organizacji przedszkola. Po 30 września organ prowadzący przedszkole zatwierdza zmiany w terminie 7 dni od dnia otrzymania zmian do zatwierdzonego arkusza organizacji.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń