W 2011 roku MEN opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie komisji dyscyplinarnych nauczycieli, lecz wstrzymano nad nim prace. 4 kwietnia 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny zwrócił się do resortu edukacji o zmianę tych przepisów, ponieważ obecne uregulowania nie pozwalają adekwatnie egzekwować przestrzegania zasad etyki nauczyciela.
Już w II półroczu 2010 r. miały ruszyć prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Faktycznie na początku 2011 r. na stronie ministerstwa ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie. W wykazie prac legislacyjnych MEN na 2012 r. nie uwzględniono jednak prac nad tym projektem.
Chęć zmiany dotychczasowego rozporządzenia MEN w sprawie postępowania dyscyplinarnego nauczycieli wynikała z konieczności dostosowania przepisów do obowiązującego brzmienia Karty Nauczyciela. Ponadto, wątpliwości w praktyce wzbudzało, czy rozporządzenie to w ogóle ma moc obowiązującą. Ministerstwo Edukacji Narodowej stanęło na stanowisku, że rozporządzenie MEN z 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego nie utraciło mocy w 2000 r. i nadal obowiązuje. Takie samo stanowisko zajął Sąd Najwyższy uchwale składu siedmiu sędziów z 18 maja 2011 r. (III PZP 1/11).
Rzecznik Praw Dziecka, zaniepokojony rosnąca liczbą napływających spraw dotyczących naruszana przez nauczycieli praw i dobra dziecka w przedszkolach i szkołach, a także sposobem rozstrzygania ich przez rzeczników dyscyplinarnych i komisje dyscyplinarne dla nauczycieli, zwrócił się do resortu edukacji z prośbą o zmianę przepisów dot. postępowania dyscyplinarnego nauczycieli.
Z informacji napływających do Rzecznika, w postępowaniu dyscyplinarnym nauczyciele zazwyczaj karani są najniższą z możliwych kar tj. naganą z ostrzeżeniem. Dzieje się tak nawet w przypadku stosowania przemocy fizycznej wobec uczniów. Zdarzyła się nawet sytuacja, w której w postępowaniu dyscyplinarnym został uniewinniony nauczyciel, wobec którego organy ścigania potwierdziły fakt stosowania przemocy wobec ucznia.
Rzecznik zasugerował stworzenie kodeksu etyki nauczyciela, takiego jak posiadają m.in. adwokaci czy lekarze. Nauczyciele powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za przekazywanie uczniom także wartości etycznych oraz norm życia społecznego i służyć im przykładem ich respektowania.
Rzecznik w wystąpieniu nawiązał także do swojego wystąpienia z 19 maja 2011 r. do ówczesnej Minister Edukacji Narodowej - Pani Katarzyny Hall, w którym postulował o następujące zmiany w rozporządzeniu dot. postępowania dyscyplinarnego nauczycieli:
Źródło informacji:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń