Odejście od sprawdzania wiedzy encyklopedycznej na rzecz umiejętności złożonych, takich jak analizowanie, wnioskowanie, rozumowanie, dowodzenie, modelowanie myślenia - to podstawy zmian w zasadach konstruowania zadań egzaminacyjnych i sposobu ich oceniania od 2015 r. Zapoznaj się z informacją prasową MEN na temat nowej formuły sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej oraz na egzaminu maturalnego
Przywrócenie dostępu do opieki medycznej dla dzieci w szkołach, czyli powrót szkolnych higienistek i pielęgniarek oraz walkę z niedożywianiem poprzez wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez szkoły bezpłatnego ciepłego posiłku dla uczniów - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Prognozowany koszt funkcjonowania ustawy to kwota około 3 miliardów złotych. Pieniądze pochodzić będą z części 82, działu 758 ustawy budżetowej.
Poszerzenie możliwości zakładania szkół przygotowujących do pracy w zawodach rolniczych oraz przywrócenie funkcjonowania dwuletnich liceów oraz trzyletnich techników uzupełniających zakłada projekt nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
Planowane przez MEN zmiany w rekrutacji do przedszkoli oddają w ręce samorządów ustalenie zasad naboru do tych placówek. W okresie przejściowym, nim wszystkie dzieci będą miały zagwarantowane miejsce w przedszkolu, organy prowadzące muszą zapewnić pierwszeństwo 6-latkom i 5-latkom, a następnie 4-latkom. Ustawowo określony zostanie także zakres dokumentów, jakich można wymagać w trakcie rekrutacji do przedszkoli. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2013 r.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 22 ust. 1 pkt 1 UoSO, upoważniający Ministra Edukacji Narodowej do określenia zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli, jest niezgodny z Konstytucją i przestanie obowiązywać z upływem 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów rozstrzygnął zagadnienie prawne i orzekł, że nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała 7 sędziów SN z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).
Dnia 20 grudnia minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2013. W ramach subwencji oświatowej finansowane będą koszty prac komisji egzaminacyjnych powoływanych przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z awansem zawodowym nauczycieli.
W dnia 12 i 13 grudnia odbyła się konferencje organizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jej głównym celem było zaprezentowanie propozycji zmian w prawie oświatowym, dotyczących funkcjonowania poradni psychologiczno-pedagogicznych w kompleksowym wspomaganiu pracy szkół i placówek, w tym w takich aspektach jak zapewnianie bezpieczeństwa w szkole oraz obowiązek szkolny w wieku 6 lat.
Ograniczenie dokumentacji obowiązującej nauczycieli na rzecz bezpośredniej pracy z uczniami, udzielanie pomocy podczas bieżącej pracy z dziećmi, rezygnacja z obligatoryjnego tworzenia zespołu dla każdego ucznia, co uprości proces i przyspieszy udzielanie tej pomocy - takie zmiany planowane są w nowym rozporządzeniu w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. 12 grudnia projekt został przekazany do konsultacji.
6 grudnia 2012 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia „ustawy przedszkolnej". Przygotowane rozwiązania prawne i finansowe już w 2016 roku zagwarantują każdemu dziecku miejsce w przedszkolu. Dzięki przepisom do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty