W razie nieobecności dyrektora zastępuje go wicedyrektor a ostatecznie inny wyznaczony nauczyciel. Zastępca nie może być jednak wyznaczony w przypadku nieobsadzenia stanowiska dyrektora. Takie stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Sprawa dotyczyła wyznaczenia nauczyciela do zastępowania dyrektora w trybie art. 68 ust. 9 Prawa oświatowego. Zgodnie z tym przepisem w razie nieobecności dyrektora zastępuje go:
Tymczasem w sytuacji, na bazie której wydany został wyrok WSA w Opolu, organ prowadzący a konkretnie zarząd powiatu wyznaczył zastępcę do czasu powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora. Uchwała zarządu powiatu została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Wojewodę. Zażądał on stwierdzenia nieważności uchwały, wskazując, że doszło do wyznaczenia zastępcy na nieobsadzone stanowisko dyrektora.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały rady powiatu, podzielając stanowisko organu. Sąd wskazał, że w tej sprawie wyznaczono zastępcę dyrektora na okres, w którym stanowisko dyrektora w ogóle nie było obsadzone. Tymczasem zastępca dyrektora może być wyznaczony tylko w przypadku, gdy dyrektor jest nieobecny, a nie wówczas, gdy istnieje wakat na stanowisku dyrektora.
W takim przypadku organ prowadzący winien był najpierw obsadzić stanowisko dyrektora np. poprzez powierzenie p.o. (aktualnie w trybie art. 63 ust. 13 Prawa oświatowego).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń