Lex Czarnek to potoczna nazwa projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Projekt ten zawiera gruntowne zmiany m.in. w zakresie obsadzania stanowisk kierowniczych. Projekt ten – aktualnie po pierwszym czytaniu w Sejmie – wzbudza bardzo duże kontrowersje w środowisku oświaty. Co właściwie oznacza? Jakie zmiany wprowadzi? Kompleksową analizę projektowanych rozwiązań znajdziesz poniżej.
Prawdą jest, że Lex Czarnek zmierza do poszerzenia uprawnień kuratora oświaty względem szkół i placówek oświatowych. Celem projektu jest wzmocnienie jego roli w zakresie obsady funkcji kierowniczych. W czym przejawia się ten cel? W uzależnieniu podjęcia pewnych decyzji od pozytywnej opinii kuratora oświaty, a więc de facto jego zgody.
Lex Czarnek - kiedy będzie wymagana pozytywna opinia kuratora
Pozytywna opinia kuratora oświaty według Lex Czarnek będzie wymagana w przypadku powierzenia funkcji dyrektora:
Dodatkowo będzie ona niezbędna w przypadku odwołania z funkcji kierowniczej z powodu wystąpienia szczególnie uzasadnionego przypadku. Obecnie wszystkie te czynności wymagają jedynie zwykłej opinii kuratora.
Pozytywna opinia kuratora jest równoznaczna w skutkach ze zgodą. Oznacza to, że nie można wykonać powyższych czynności w przypadku:
Jak ubiegać się o pozytywną opinię kuratora? Otóż należy:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń