Dzieci, które z uwagi na stan zdrowia realizują nauczanie indywidualne mogą uczestniczyć w życiu szkoły, zajęciach rozwijających ich zainteresowania i uzdolnienia, uroczystościach i imprezach przedszkolnych lub szkolnych, jak również w innych zajęciach w tym także zajęciach edukacyjnych, jeżeli to wynika z indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.
§ 10 rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży wymienia tylko przykładowe rodzaje zajęć, w których dziecko objęte nauczaniem indywidualnym ze względu na stan zdrowia znacznie utrudniający uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły może uczestniczyć. Nie stanowi natomiast katalogu zamkniętego. Tym samym dopuszcza udział dzieci również w zajęciach literalnie nie wymienionych w rozporządzeniu np. zajęciach edukacyjnych, zajęciach dodatkowych, pozaszkolnych itp.
Warunkiem jest wskazanie takiej możliwości w orzeczeniu wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną (na podstawie zaświadczenia lekarza).
Udział tych dzieci w ww. zajęciach (organizowanych na podstawie § 10 ww. rozporządzenia) odbywa się poza tygodniowym wymiarem godzin indywidualnego nauczania, wskazanym w § 8 (dla przedszkolaków) i § 9 (dla uczniów szkół) ww. rozporządzenia. Zajęcia te prowadzone są bowiem przez wyznaczonych nauczycieli wyłącznie w indywidualnym i bezpośrednim kontakcie z dzieckiem lub uczniem.
Uczeń objęty nauczaniem indywidualnym może uczestniczyć w zajęciach z klasą (poza zajęciami prowadzonymi indywidualnie), jeśli w orzeczeniu wskazano taką możliwość. Kwestia, jakie to mogą być zajęcia powinna zostać określona przez zespół orzekający w orzeczeniu, ponieważ, zgodnie z § 3 ust.1 ww. rozporządzenia, indywidualne nauczanie organizuje się w sposób zapewniający wykonanie zaleceń określonych w orzeczeniu. Zatem dyrektor powinien kierować się wskazaniami tam zawartymi. Jeśli w orzeczeniu nie wskazano, w jakich zajęciach uczeń może uczestniczyć, to należy poprosić rodziców (opiekunów) ucznia, by dostarczyli orzeczenie, z którego jasno wynika w jakich zajęciach z klasą (za zgodą lekarza) uczeń może brać udział. Dyrektor musi mieć bowiem podstawę do stwierdzenia, że udział ucznia w wybranych zajęciach edukacyjnych wynika z indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka.Dokumentem potwierdzającym taką możliwość jest orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, wydawane na podstawie zaświadczenia lekarskiego.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń