Ulga dla klasy średniej nie zawsze jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Niejeden nauczyciel i inny pracownik szkoły może chcieć z niej zrezygnować i to już w styczniu. Sprawdź, kiedy najwcześniej jest to możliwe.
To nowy, bardzo istotny dokument dla płac w oświacie. Oświadczenie to ma na celu rezygnację z tzw. ulgi dla klasy średniej u pracowników oświaty. Ogólnie rzecz ujmując, ulga ta naliczana jest już w rozliczeniach miesięcznych. Pracodawca jako płatnik musi odliczać ją od dochodu pracownika, jeżeli jego miesięczny przychód wynosi od 5701 zł do 11 141 zł. Nie zawsze jednak jest to dogodne rozwiązanie dla pracownika.
W takim przypadku pracownik może złożyć pisemne oświadczenie o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla klasy średniej. Żadna inna forma oświadczenia, w tym elektroniczna (np. e-mail) nie wchodzi tu w grę.
Zauważmy, że szkoła zaprzestaje pomniejszania dochodu najpóźniej od kolejnego miesiąca po miesiącu złożenia wniosku. Przepis używa sformułowania "najpóźniej", co oznacza, że tego typu oświadczenie może być respektowane wcześniej. Kiedy najwcześniej? Z oczywistych względów to możliwe najwcześniej w miesiącu wypłaty wynagrodzenia, które ma być pomniejszone. Przy czym musimy mieć na względzie, że ulga (a zarazem rezygnacja z niej) dotyczyć może dopiero dochodu za styczeń 2022 r. (art. 70 ustawy zmieniającej).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń