W obliczu trwającej pandemii ustawodawca przewidział przedłużenie kadencji dyrektora szkoły. Co istotne, będzie to możliwe aż do końca roku szkolnego 2025/2026 – choć nie w każdym przypadku. Sprawdź, ile będzie mogła trwać kadencja dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu.
Jeżeli do 2 września 2021 r. konieczne będzie obsadzenie funkcji dyrektora, wówczas organ prowadzący będzie mógł zastosować jedno z poniższych rozwiązań:
Warto dodać, że dla nowo zakładanych szkół organ prowadzący może powierzyć stanowisko dyrektora po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny - na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2022 r., ale nie krótszy niż jeden rok szkolny.
Wskazane wyżej daty ograniczają stosowanie opisanych rozwiązań. To jednak nie wszystko. Gdy już wcześniej dokonano przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2021 r., to łączny okres przedłużenia nie może być dłuższy niż 5 lat szkolnych.
Natomiast gdy w poprzednim roku szkolnym powierzono stanowisko dyrektora w nowo zakładanej szkole, to przedłużenie jego powierzenia może trwać do 31 sierpnia 2022 r. Z kolei powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora może trwać łącznie do 10 miesięcy.
Czy w związku z powyższym możliwe jest odwołanie zaplanowanego konkursu na stanowisko dyrektora? Wprawdzie żaden przepis nie wskazuje na takie rozwiązanie. Niemniej jednak skoro organ prowadzący jest uprawniony do ogłoszenia konkursu to ma też uprawnienie do jego odwołania (§ 1 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.). Poza tym odwoływanie konkursów było dość powszechnie stosowane w zeszłym roku szkolnym i taka praktyka nie była kwestionowana. Wystarczy więc w tym celu wydać stosowne zarządzenie w sprawie odwołania konkursu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń