Nie ma podstaw, by odmówić rodzicom możliwości zapisania dziecka na wakacyjny dyżur w przedszkolu. Nawet, jeśli rodzice nie pracują. Podstawy takiej nie stanowi ustawa Prawo oświatowe.
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Z przepisu tego nie wynika obligatoryjność ustalenia przerwy w przedszkolu, a zatem placówka taka może funkcjonować przez cały rok szkolny, który zgodnie z art. 94 ustawy Prawo oświatowe rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy – 31 sierpnia następnego roku.
Jeżeli natomiast w przedszkolu zostanie ustalona przerwa, to organ prowadzący ma obowiązek wyznaczyć rodzicom dziecka zainteresowanym uczęszczaniem do placówki w okresie wakacji, inne przedszkole pełniące tzw. dyżur. Nie ma bowiem podstaw prawnych, by odmówić rodzicom możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego w czasie wakacji, gdy macierzysta placówka ma przerwę.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń