Przepisy umożliwiają prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie krótszym niż 45 minut w uzasadnionych przypadkach. Nie wskazują jednak, co należy rozumieć pod określeniem „uzasadnione przypadki”. Czy można więc skrócić lekcje np. przed świąteczną przerwą w szkole?
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć (§ 10 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). W klasach I-III szkoły podstawowej czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych j ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, ale również musi zachować ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
Jak wynika z powyższego, prawo dopuszcza prowadzenie zajęć w czasie krótszym niż 45 minut, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Przepisy nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem „uzasadnione przypadki”. Są to najogólniej mówiąc różnorodne sytuacje życiowe związane z funkcjonowaniem szkoły. Decyzja w tej sprawie należy więc do dyrektora szkoły.
Należy też zwrócić uwagę na tę część przepisu, która mówi o konieczności zachowania ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych ustalonego w tygodniowym rozkładzie zajęć.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń