Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne – czy możliwe z młodszym oddziałem

Pytanie: Czy dziecko, które rocznikowo powinno realizować program "zerówki", może uczęszczać do grupy wiekowo rok młodszej? Dodam, że chłopiec, jest obciążony nieharmonijnym rozwojem emocjonalnym (stany lękowe, wycofanie, problemy z jedzeniem w przedszkolu, blokady w komunikacji werbalnej, urodzony w połowie grudnia, wcześniak ). Do tej pory przez trzy lata uczęszczał w związku z powyższym do grupy wiekowo młodszej, w której to wreszcie zaczął się czuć swobodnie.

Przesunięcie otwarcia przedszkola – czy może być po 1 września

Pytanie: Czy nowo budowane przedszkole może być otwarte nie 1 września, ale w późniejszym terminie?

Jak powinna wyglądać umowa na adaptację dziecka w przedszkolu/żłobku niepublicznym

Pytanie: Jakie elementy powinna zawierać umowa na adaptację dziecka w przedszkolu/żłobku? Zakładając, że jest to czas bezpłatny i odbywa się bez obecności rodzica w sali, gdzie odbywają się zajęcia.

Klauzule w umowie dotyczące zmiany wysokości opłat

Pytanie: Czy poniższy zapis w umowie o sprawowaniu opieki w przedszkolu niepublicznym jest zgodny z prawem: „Przedszkole zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości opłaty w danym roku przedszkolnym w przypadku wzrostu kosztów eksploatacyjnych i żywieniowych. Przedszkole powiadamia Rodziców z 3-miesięcznym wyprzedzeniem”?

Jakie zapisy można zamieścić w statucie przedszkola dotyczące skreślenia dziecka

Pytanie: W zespole szkół funkcjonuje przedszkole publiczne. Pracujemy nad zapisami w statucie, które wpłyną na poprawę jakości funkcjonowania przedszkola. Jeżeli przedszkolak nie uczęszcza na zajęcia, niezależnie od tego, czy rodzic usprawiedliwia tę nieobecność, czy też nie, czy dyrekcja może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy wychowanków? Dziecko ma np. 85% nieobecności, a rodzice tłumaczą nieobecność złym samopoczuciem dziecka. Rodzice zalegają również z płatnościami. Jakie narzędzia posiada dyrektor, aby wyegzekwować zaległości w opłatach?

Zasady przekazania przedszkola gminnego stowarzyszeniu

Pytanie: Czy organ prowadzący przedszkole publiczne (gmina) może przekazać przedszkole do prowadzenia stowarzyszeniu? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie i w jakiej wysokości trzeba będzie przekazać dotację?

Od czego zależy liczba opiekunów w żłobku i przedszkolu

Pytanie: Ilu opiekunów jest potrzebnych w grupie żłobkowej 25-osobowej (dzieci w wieku od 1 roku do 2,5 roku)? A ilu opiekunów potrzebnych jest w przedszkolu w tak samo licznej grupie (wiek dzieci od 2,5 do 6 lat)? Główną istotą jest pytanie o dzieci 2,5-letnie. Czy przechodząc ze żłobka do przedszkola, liczba opiekunów zmniejsza się?

Problemy z zachowaniem dziecka a brak współpracy z rodzicami

Pytanie: Jesteśmy przedszkolem niepublicznym. Mamy 4-latka, który powinien posiadać orzeczenie o KS. Ma nieharmonijny rozwój mowy, nie słucha, bije dzieci. Nasi specjaliści podejrzewają autyzm. Mama zataja problemy chłopca. Nie chce również zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko jest bardzo niegrzeczne i niebezpieczne dla innych. Czy placówka w takim wypadku może wypowiedzieć umowę, podając jako powód brak współpracy?

Zapewnienie możliwości uczęszczania dzieci do przedszkola w czasie przerwy wakacyjnej

Pytanie: Czy organ prowadzący publiczne przedszkole, którym jest fundacja, w czasie przerwy ustalonej zgodnie § 12 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, ma obowiązek zapewnić możliwość uczęszczania dzieciom do przedszkola w czasie przerwy?

Czy dziecko w edukacji domowej liczy się do stanu grupy przedszkolnej

Pytanie: Pytanie dotyczy dziecka realizującego roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne poza przedszkolem - w edukacji domowej. Czy dziecko liczy się do stanu grupy przedszkolnej? Na nowy rok przyjęliśmy do przedszkolnej zerówki dziecko, którego rodzice złożyli wniosek o realizację obowiązku poza przedszkolem. Ze względu na obowiązujące przepisy - wydana została decyzja administracyjna pozytywna - dziecko figuruje jednak także na liście nowo przyjętych - grupa liczy w tym momencie 25 dzieci. Równocześnie jedno z dzieci, które miało pójść do klasy I, zostało odroczone - i musi wrócić do "zerówki" - ale byłoby 26 dzieckiem w grupie. Czy można je przyjąć? Czy należy uznać, że grupa liczy 25 dzieci - i nie ma już wolnych miejsc?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty