Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Pobyt w przedszkolu powyżej 5 godzin – czy tylko dla dzieci rodziców pracujących

Pytanie: Czy pobyt w przedszkolu powyżej 5 godzin bezpłatnego wychowania przedszkolnego (8.00-13.00), powinien być skierowany w pierwszej kolejności do dzieci rodziców pracujących? Rodzice niepracujący zostawiają dzieci w przedszkolu do 14.00 lub 15.00. W godzinach 13.00-14.00 mogę mieć tylko 50 dzieci. W godzinach 14.00-16.00 – tylko 25. Wynika to z arkusza organizacji pracy przedszkola.

Czy rozwiązanie umowy z rodzicem dziecka może nastąpić bez podania przyczyny

Pytanie: Umowa o świadczenie usług przez przedszkole niepubliczne zawiera przepis dający możliwość każdej ze stron rozwiązania umowy bez podania przyczyny z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy taki zapis jest prawidłowy? Czy przedszkole może rozwiązać umowę z rodzicem za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez podania przyczyny?

Czy punkt przedszkolny powinien mieć swój odrębny statut

Pytanie: Gmina jest organem prowadzącym dla 3 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi i 3 punktów przedszkolnych. Pracodawcą dla osób zatrudnionych w punktach przedszkolnych są dyrektorzy poszczególnych szkół. Czy każdy punkt przedszkolny powinien mieć swój odrębny statut? Czy może być jeden wspólny statut dla punktów przedszkolnych? Czy też w statucie szkoły powinna być zawarta informacja dotycząca punktu przedszkolnego?

Czy rada rodziców może zawrzeć umowę z osobą prowadzącą zajęcia w przedszkolu

Pytanie: W publicznym przedszkolu rada rodziców finansuje dla dzieci zajęcia z rytmiki, które prowadzi osoba mająca własną działalność. Na zajęciach obecny jest również nauczyciel, wiec nie są to typowe zajęcia dodatkowe. W jaki sposób powinno się nawiązać prawnie współpracę z osobą prowadzącą zajęcia? Czy może to być umowa zlecenie, jeśli nie to na jakiej podstawie należy rozliczać się za zajęcia?

Kompetencje dyrektora przedszkola niebędącego nauczycielem

Pytanie: Czy osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora przedszkola, nieposiadająca uprawnień pedagogicznych, może przewodniczyć zespołom przedszkolnym, w tym zespołowi ds. nowelizacji statutu? I czy taki dyrektor może być przewodniczącym przy realizacji awansu zawodowego nauczycieli?

Skreślenie dziecka z listy wychowanków w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Dyrektor niepublicznego przedszkola specjalnego skreślił dziecko (autystyczne) z listy wychowanków przedszkola. Zrobił to w trakcie odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego. Sprawa była zgłoszona do Kuratorium Oświaty, ale nic nie zrobili w tej sprawie. Sądzę, że kuratorium powinno interweniować. Czy można w tej sprawie iść do sądu?

Zajęcia dodatkowe płatne – czy muszą być organizowane

Pytanie: Czy w przedszkolu mogą być organizowane zajęcia dodatkowe płatne przez rodziców? W jakich godzinach mogą się odbywać, czy wszystkie dzieci z grupy muszą w nich brać udział? Boję się, że ktoś zarzuci dyskryminację dzieci, bo nie wszystkich rodziców stać na zajęcia lub dzieci nie są zainteresowane.

Przedłużenie remontu na wrzesień – jak ustalić przerwę w pracy przedszkola

Pytanie: Planowany na okres wakacyjny remont (termomodernizacja budynku) przedłużył się w czasie i obejmie jeszcze miesiąc wrzesień. Przyjęcie dzieci do przedszkola wiąże z ograniczoną działalnością placówki i stwarza dużo nieudogodnień. Na jakich zasadach, przepisach można się oprzeć i uruchomić przedszkole w październiku?

Pozwolenie na zwiększenie liczby dzieci w przedszkolu

Pytanie: Prowadzę niepubliczne przedszkole. Chciałabym uzyskać pozwolenie na zwiększenie liczby dzieci na sali z 20 do 25 (przy budowie wnioskowaliśmy o pozwolenie na 20 dzieci)? Sala ma 70 m2, posiadamy też wymaganą liczbę umywalek i ubikacji. Czy istnieje taka możliwość? Jeśli tak, to gdzie to należy zgłosić?

Program rozwoju placówki w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym powinno się opracować program rozwoju placówki, jeżeli jest to zapisane w statucie? Jak taki program rozwoju przedszkola powinien wyglądać i co powinien zawierać?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty