Szkoły wchodzące w skład zespołów publicznych szkół innych niż zespoły dwuczłonowe składające się z wyłącznie gimnazjum i szkoły innego typu, podlegają zmianom organizacyjnym zgodnie z przepisami ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe dotyczącymi danego typu szkoły (art. 198 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe). Oznacza to, że w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej wchodzącej w skład zespołu szkolno - przedszkolnego, do gimnazjum, jak również szkoły podstawowej stosujemy przepisy ww. ustawy.
Niestety przytoczona regulacja wywołuje poważne wątpliwości w kwestii dalszego pełnienia funkcji kierowniczej. Zgodnie z odpowiednio stosowanym art. 238 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe dyrektor dotychczasowego gimnazjum z dniem jego włączenia do szkoły podstawowej powinien stać się wicedyrektorem zespołu szkół. Jednocześnie wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole podstawowej oraz dotychczasowym gimnazjum odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej (art. 238 ust. 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe).
Warto zauważyć, że przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie przewidują "przypisania" stanowiska wicedyrektora zespołu szkół do jednej ze szkół wchodzących w skład zespołu. Aby zatem prawidłowo zastosować art. 238 ust. 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, dyrektor zespołu powinien odwołać ze stanowiska obydwu dotychczasowych wicedyrektorów. Wicedyrektor powinien zostać także odwołany we włączanym gimnazjum, o ile tam funkcjonowało takie stanowisko. Natomiast dyrektor gimnazjum stanie się nowym wicedyrektorem zespołu.
Odwołanie wicedyrektorów powinno nastąpić w trybie natychmiastowym z dniem 31 sierpnia 2017 r. Samo odwołanie odbywa się w specjalnym trybie, niewymagającym uzyskania opinii rady pedagogicznej, rady placówki czy organu prowadzącego ani też kuratora oświaty. Natomiast ponowne powołanie wicedyrektorów nastąpi na zasadach ogólnych i w związku z tym będzie konieczna opinia rady placówki (jeżeli istnieje), rady pedagogicznej i organu prowadzącego (art. 65 ust. 1 Prawa oświatowego).
Należy zaznaczyć, że omówione zagadnienie wywołuje kontrowersje interpretacyjne. Nie można wykluczyć, że w razie odwołania się przez wicedyrektora do sądu pracy sąd przyjmie odmienne stanowisko, uznając, że nie istniały podstawy do odwołania ze stanowiska kierowniczego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń