W jakim terminie wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną? Niestety przepisy nie dają wprost odpowiedzi na tak postawione pytanie. Termin wypłaty odprawy emerytalnej nie został uregulowany, dlatego w szkołach można się spotkać z różnymi praktykami. Luka prawna w tym zakresie powinna zostać wyeliminowana.
Jedną z propozycji przedstawionych podczas prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli jest ujednolicenie zasad przyznawania odprawy emerytalnej dla pracowników samorządowych i nauczycieli. W istocie pracownikom samorządowym przysługuje – w zależności od ogólnego stażu pracy – odprawa emerytalna w wysokości 2-, 3- lub 6-miesięcznego wynagrodzenia (art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Z kolei nauczyciele mogą skorzystać z odprawy emerytalnej w wysokości 2- lub 3-miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość tej odprawy determinuje staż pracy w jednostkach oświaty (art. 87 Karty Nauczyciela).
Przeczytaj także: Odprawa emerytalna dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego – praktyczne zestawienie
W związku z tym postulatem zwrócić uwagę na kwestię terminu wypłaty odprawy emerytalnej. W przypadku pracowników samorządowych termin wypłaty tej odprawy jest precyzyjnie określony w przepisach. Otóż jest to dzień rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Takiej regulacji brak jednak w przepisach Karty Nauczyciela. W związku z tym można spotkać się z różnymi praktykami w szkołach i placówkach oświatowych. Niektórzy wypłacają odprawę już w dniu rozwiązania stosunku pracy, opierając się na deklaracji nauczyciela dotyczącej przejścia na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne. Inni żądają od nauczyciela przedstawienia decyzji ZUS w sprawie przyznania emerytury lub świadczenia kompensacyjnego. Więcej na temat tych wątpliwości w artykule: Odprawa emerytalna dla nauczyciela, który nie złożył wniosku o emeryturę do ZUS
Aby rozwiać te wątpliwości, warto, by ustawodawca doprecyzował zasady wypłaty odprawy emerytalnej dla nauczycieli. By spełnić postulat ujednolicenia regulacji dotyczących tej odprawy, ustawodawca powinien wskazać, że terminem wypłaty jest dzień rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Niemniej jednak w świetle przesłanek nabycia prawa do odprawy nie jest to rozwiązanie idealne. Może bowiem okazać się, że odprawa zostanie wypłacona nauczycielowi, który ostatecznie nie przejdzie na emeryturę lub świadczenie. W takim przypadku odprawa stanie się świadczeniem nienależnym, a szkołę czeka żmudny proces odzyskiwania nadpłaty. Dlatego warto rozważyć także inną konstrukcję prawną, wiążącą termin wypłaty odprawy z dniem okazania przez nauczyciela decyzji ZUS w sprawie przyznania świadczenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń