Niestety zastępstwa koleżeńskie to dość częste zjawisko w szkołach i placówkach oświatowych. Wielu dyrektorów je toleruje, tymczasem nie jest to dobre rozwiązanie. Sprawdź, jak mu przeciwdziałać.
Proceder zastępstw koleżeńskich jest dość często spotykany w praktyce szkolnej. Polega on na wzajemnym przydzielaniu sobie zastępstw przez nauczycieli bez zgody a nierzadko i wiedzy dyrektora szkoły.
Zastępstwa koleżeńskie nie są dopuszczalne w przepisach prawa. To dyrektor powinien decydować o przydziale zastępstw nauczycielom. Tolerowanie procederu zastępstw koleżeńskich nie jest dobrym pomysłem. Może bowiem dojść do sytuacji, w której zajęcia będzie prowadził nauczyciel, który nie ma odpowiednich kwalifikacji. To zaś zagraża prawidłowej realizacji podstawy programowej.
W związku z procederem zastępstw koleżeńskich dyrektor może ukarać nauczyciela karą porządkową upomnienia lub nagany. Tego typu samowolne zastępstwa są bowiem uchybieniem porządkowi pracy.
Warto jednak w pierwszej kolejności przeciwdziałać takim zjawiskom. W tym celu dyrektor powinien poinformować nauczycieli, że zastępstwa koleżeńskie są zabronione. Może to uczynić np. na posiedzeniu rady pedagogicznej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń