Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Nadzór pedagogiczny

Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły obejmuje wiele sfer jej działalności. Dlatego trzeba uważać na przepisy, które szybko się zmieniają. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów, jak opracować plan nadzoru pedagogicznego, przeprowadzić ewaluację wewnętrzną i przygotować się do ewaluacji zewnętrznej. Zobacz, jakie masz obowiązki po zmianie rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym, jakie opracowujesz dokumenty, jak prowadzić obserwację!

Kontrola kuratorium a nieobecność dyrektora szkoły

Pytanie: Podczas kontroli kuratorium oświaty nie będzie dyrektora szkoły. Czy dyrektor musi upoważnić lub dać pełnomocnictwo dla wicedyrektora szkoły?

Kto kontroluje wprowadzenie standardów ochrony małoletnich

Kto kontroluje wprowadzenie standardów ochrony małoletnich

Czy kontrolę wprowadzenia standardów ochrony małoletnich oraz uzyskiwania informacji, czy dane zatrudnianej osoby zamieszczone są w Rejestrze, powinien przeprowadzić organ prowadzący, czy organ sprawujący nadzór? Jak się okazuje podmiotem uprawnionym do kontroli wykonywania wymienionych obowiązków jest i organ prowadzący, i organ sprawujący nadzór pedagogicznych. Przepisy nie ustalają jednak terminów kontroli, częstotliwości czy planu. Sprawdzamy szczegóły!

Zatwierdzenie sposobów wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego – czy jest na to termin

Pytanie: Czy jest określony termin, w jakim rada pedagogiczna ma zatwierdzić sposoby wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły? Czy obowiązkiem jest na semestr uchwalenie sposobu wykorzystania wyników nadzoru, czy tylko raz w roku do 31 sierpnia?

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze – wskazówki i wzór

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze – wskazówki i wzór

Formami nadzoru pedagogicznego są kontrola i wspomaganie. Przypominamy szczegółowe wytyczne z przepisów dotyczące nadzoru. A dodatkowo dołączamy przykładowe sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze 2024/2025.

Kontrola doraźna w szkole – co oznacza czynny udział dyrektora w kontroli

Kontrola doraźna w szkole – co oznacza czynny udział dyrektora w kontroli

Przepisy wskazują, że kontrolujący zapewnia dyrektorowi szkoły czynny udział w kontroli. Nie precyzują jednak dokładnie, co to oznacza w praktyce. Zakłada się obecność dyrektora podczas kontroli oraz możliwość składania dodatkowych wyjaśnień czy oświadczeń. Sprawdzamy, co to oznacza dla dyrektora.

Kontrola kuratorium oświaty – termin. Kiedy powiadomić dyrektora szkoły

Kontrola kuratorium oświaty – w jakim terminie dyrektor dostaje powiadomienie

Informacja o rozpoczęciu kontroli planowej, przewidzianej w planie nadzoru pedagogicznego, powinna zostać przekazana dyrektorowi szkoły przez kuratora oświaty w terminie co najmniej 7 dni przed kontrolą. Sprawdzamy, czy tak samo jest w przypadku kontroli doraźnej.

Komu i na jakich zasadach dyrektor może udostępnić protokół z kontroli kuratorium

Komu i na jakich zasadach dyrektor może udostępnić protokół z kontroli kuratorium

Protokół kontroli przeprowadzonej przez kuratora oświaty może być udostępniony każdemu, kto wystąpi z odpowiednim wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Rodzice, mając prawo dostępu do informacji publicznej, nie muszą podawać podstawy prawnej we wniosku o udostępnienie protokołu.

omówienie obserwowanej przez dyrektora lekcji

Jak powinno wyglądać omówienie obserwowanej przez dyrektora lekcji

Obserwacja na stałe zagościła w przepisach oświatowych. Dyrektor prowadzi w szczególności obserwacje prowadzonych przez nauczycieli zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz innych zajęć i czynności wynikających z działalności statutowej szkoły. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać omówienie lekcji obserwowanej przez dyrektora i na co zwrócić uwagę, oraz jakie informacje przekazać nauczycielowi

Kontrola z kuratorium – za jaki okres sprawdzane są dokumenty

Pytanie: Ile lat wstecz może sprawdzać dokumenty wizytator z kuratorium? Proszę podać podstawę prawną.

plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2024/2025

Jak opracować plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2024/2025

W ostatnich latach w przepisach dotyczących nadzoru pedagogicznego główną zmianą było wprowadzenie zamiast ewaluacji – kontroli. Dotyczy to zarówno nadzoru zewnętrznego, jak i nadzoru dyrektora szkoły. O wskazówkach dla dyrektora do opracowania planu nadzoru na rok 2024/2025 oraz o przykładowym planie piszemy w artykule.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty