Edukacja skoncentrowana na rozwiązaniach to podejście, które zakłada odejście od skupiania się na problemie oraz jego ewentualnych przyczynach na rzecz budowania rozwiązań. Zastosowanie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach w praktyce szkolnej pomaga tworzyć atmosferę współpracy oraz zaprasza uczniów i ich rodziców do znajdywania zasobów, wzmacniania potencjału oraz wykorzystywania technik, które wspierają pozytywne zachowania. Dowiedz się więcej o zastosowaniu TSR w szkole i zobacz, jak znajomość tej metody może pomóc Ci w codziennej pracy.
Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniach (angl. Solution Focused Brief Therapy) skupia się na budowaniu preferowanej przyszłości z wykorzystaniem posiadanych zasobów oraz dotychczasowych doświadczeń. Pomaga małymi krokami iść w kierunku ustalonego celu. Zakłada skierowanie uwagi na to co działa i co sprawia, że problem nie występuje lub występuje z mniejszym nasileniem. Oddaje także sprawczość w ręce klienta (w szkole - ucznia), ponieważ to on jest ekspertem od swojego życia tj. najlepiej wie, co mu służy, a także co może zrobić, aby osiągać ustalone cele. Z założenia krótkoterminowe oddziaływanie skupione na rozwiązaniach przynosi długofalowe, korzystne zmiany.
Te trzy podstawowe zasady pomagają zbudować strategie działania, która wzmocni pozytywne oddziaływania, a zniweluje te, które wpływają destrukcyjnie na zachowanie ucznia. Warto także uwzględnić te zasady analizując swój warsztat pracy oraz stosowane metody pracy z uczniami. Uważność na to, co działa korzystnie pomoże w doborze odpowiednich narzędzi do pracy z danym uczniem, daną klasą czy w kontaktach z innymi pracownikami szkoły.
Zastosowanie TSR w środowisku szkolnym jest użyteczne dla wszystkich nauczycieli, a nawet pracowników niepedagogicznych. Metoda ta nie tylko służy do długofalowej pracy indywidualnej z uczniami przez nauczycieli specjalistów pracujących w szkole (np. pracy pedagoga czy psychologa szkolnego), lecz jest użyteczna w codziennej pracy wszystkich pracowników szkoły. Ma bowiem zastosowanie w różnych obszarach pracy szkoły - od kontaktu z uczniami i ich rodzicami po budowanie atmosfery współpracy wśród nauczycieli. Rozmowa skoncentrowana na rozwiązaniach jest nastawiona bowiem na współpracę oraz pomaga budować dobre relacje. Użyteczna jest zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i pomaga stworzyć pozytywną atmosferę w środowisku szkolnym, w tym w grupie klasowej.
Zapraszam do obejrzenia rozmowy z Certyfikowanymi Terapeutkami Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Z materiału video dowiesz się m.in.:
Zachęcam także do udziału w szkoleniu „Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach w edukacji” organizowane przez W Dobrym Kierunku Centrum terapii i rozwoju, pod patronatem Portalu Oświatowego oraz portalu ePedagogika. Z hasłem „Portal oświatowy” uzyskasz 20% zniżki na szkolenie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń