Placówka oświatowa, jaką jest przedszkole, powinna ze względu na swoich szczególnie wrażliwych użytkowników być utrzymywana w nienagannym stanie. Przebywające w przedszkolu dzieci powinny spędzać czas w pomieszczeniach czystych, estetycznych i bezpiecznych. Z tego tytułu przedszkola, żłobki i szkoły wymagają regularnych remontów i odpowiednich nakładów na utrzymanie obiektu i jego infrastruktury. Dotyczy to zarówno pomieszczeń edukacyjnych, socjalnych, higienicznych, jak i otoczenia – terenów zielonych, placów zabaw, dróg, chodników i parkingów. Sprawdź w naszym artykule, kto odpowiada za remont przedszkola publicznego i na czym powinien skupić się w pierwszej kolejności.
Ustawa Prawo Oświatowe w art. 10 określa odpowiedzialność i zadania organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Wśród wymienionych tam zadań znajdziemy informacje o konieczności zapewnienia warunków działania, organizacji nauki, remontów, obsługi administracyjnej, wyposażenia, osoby zarządzającej oraz informacji o podmiotach wykonujących na rzecz placówki świadczenia lecznicze. Czy wiesz, do kogo są one kierowane?
Organ prowadzący przedszkole publiczne a odpowiedzialność za utrzymanie i remonty infrastruktury.
Martwisz się, ile kosztować będzie malowanie salek przedszkolnych? Obawiasz się, że hydraulik usuwający awarię w przedszkolnej łazience przekroczy założony budżet? Sen z powiek spędza Ci kostka brukowa cena za m2? W takim razie z pewnością zarządzasz organem prowadzącym przedszkole publiczne, lub pracujesz w wydziale oświaty takiego organu. Zgodnie z Ustawą Prawo Oświatowe to właśnie organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiedzialny jest za "wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie" jak również za "zapewnienie warunków działania szkoły, lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki".
Jeśli chodzi o przedszkola publiczne, organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego. Mogą to być:
urzędy gminy zarządzane przez wójtów
starostwa powiatowe, na których czele stoi starosta
urzędy wojewódzkie, gdzie organem naczelnym jest marszałek
Zadając sobie pytanie "Kto odpowiada za remont przedszkola publicznego" odszukać należy stosowny wydział, referat lub departament w ww. jednostkach.
Przedszkola niepubliczne mogą być prowadzone przez kościoły, fundacje, stowarzyszenia prywatne. W tych placówkach to one odpowiadają za remonty i utrzymanie obiektów.
Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Jeśli którykolwiek z tych czynników jest zagrożony, remont powinien być przeprowadzony najszybciej jak to możliwe. Działania planowe i długofalowe wynikają na ogół z przeglądów obiektu budowlanego (półrocznych, rocznych i pięcioletnich). Są one prowadzone przez uprawnionych inspektorów nadzoru budowlanego, a powstające po nich raporty w jasny sposób definiują, na jakie naprawy i remonty powinno się przeznaczyć środki w budżecie przyszłego roku obrotowego.
Niezwykle ważne i pomocne są również przeglądy "gospodarcze", wykonywane przez odpowiedzialnego za placówkę pracownika jednostki samorządu terytorialnego, osobę zarządzającą placówką (dyrektor, kierownik) lub wyznaczonego przez nich pracownika (np. konserwator). Nie są one obowiązkowe, ale przez to, że prowadzą je osoby znające obiekt, jego historię i specyfikę, mogą dostarczyć bardzo cennych informacji, które pozwolą ustalić priorytety i kolejność prac, oraz dostarczyć danych do ofertowania dla potencjalnych wykonawców.
W czasie takich przeglądów sprawdza się elewację, stan otworów okiennych i drzwiowych, poszycie dachowe, funkcjonowanie instalacji (elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa), sprawność wentylacji i ogrzewania, natężenie oświetlenia, drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, oraz ogólną estetykę wewnętrzną – powłoki malarskie, brak zawilgoceń, zapleśnień, stabilne mocowanie glazury i terakoty i wiele innych, specyficznych dla danego przedszkola zagadnień.
Większość cyklicznych napraw, remontów i inwestycji realizowana jest na drodze zamówienia publicznego na roboty budowlane. Obowiązują wówczas restrykcyjne zasady dotyczące toku przygotowania i prowadzenia procedury zakupowej, a następnie realizacji umowy. Ten, kto odpowiada za remont przedszkola publicznego, znakomicie orientuje się w możliwościach i ograniczeniach tego postępowania.
Drobniejsze prace konserwatorskie i naprawcze często wykonywane są przez pracowników organu nadzorującego przedszkole, w ramach ich obowiązków służbowych. O ile oczywiście organ tego typu pracowników posiada. Czasami wójt czy starosta decydują się na przeprowadzenie niewielkich działań na drodze prac interwencyjnych, ale dotyczy to głównie zabiegów pielęgnacyjnych na terenach zewnętrznych.
Rodzice dzieci pozostających pod opieką placówki często zadają pytanie "Kto odpowiada za remont przedszkola publicznego?" w trosce o bezpieczeństwo i komfort swoich pociech. Rosnąca wśród nich świadomość dotycząca obowiązków organów prowadzących może wyjść tylko na dobre podopiecznym i personelowi żłobków, przedszkoli i szkół. Obiekty te powinny być zawsze w nienagannym stanie, zarówno pod względem budowlanym jak i estetycznym.
Artykuł sponsorowany
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń