Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego w czasach inflacji?
Kredytobiorcy w czasach inflacji mają sporo zmartwień, ponieważ raty zadłużeń nieubłaganie rosną. Im większe kredyty, tym z wyższymi podwyżkami muszą liczyć się klienci banków. Na szczęście istnieją narzędzia, dzięki którym można obliczyć swoją ratę i się na nią przygotować. Jak to zrobić?
Kredyt gotówkowy, jak sama nazwa wskazuje, to pożyczka, którą otrzymuje się w całości, na raz, w gotówce. Banki mogą wypłacić pieniądze zarówno w banknotach, jak i zrobić przelew na konto kredytobiorcy. Taką pożyczkę da się przeznaczyć na każdy cel i nie trzeba w związku z tym niczego udowadniać. To odróżnia go np. od kredytu hipotecznego na budowę domu, który wypłaca się w transzach po ukończeniu kolejnych etapów prac.
Oferty poszczególnych banków w zakresie kredytów gotówkowych różnią się m.in. oprocentowaniem czy prowizją, jaką trzeba uiścić za usługę. Klient banku musi przedstawić stosowne dokumenty, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Do obliczenia zdolności kredytowej potrzebne jest zaświadczenie o przychodach oraz comiesięcznych wydatkach. Na tej podstawie w banku stwierdza się, czy klient będzie miał z czego spłacać zadłużenie.
Rosnące stopy procentowe powodują, że raty kredytów zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych, są coraz wyższe. Sposobem na przewidzenie wartości miesięcznej spłaty jest kalkulator kredytowy, który nie tylko pozwala wyliczyć ratę kredytową, ale także porównuje oferty z różnych banków. Umożliwia on bardzo szczegółowe wyliczenia, które pokazują całkowitą wartość odsetek oraz prowizję bankową.
Do obliczenia raty w trakcie inflacji potrzeba zaledwie kilku informacji. Liczy się to, na jaki okres dana osoba zaciągnęła kredyt oraz jaka jest jego całkowita kwota. Jeśli klient ma taką potrzebę, może rozwinąć kolejne pola do uzupełnienia i wprowadzić dokładniejsze dane, które dadzą mu jeszcze szerszy obraz przyszłej spłaty. Poza obliczaniem wysokości konkretnych rat warto przeczytać również poradniki gotówkowe. Pozwalają one na zdobycie wszelkiej potrzebnej wiedzy przed zaciągnięciem kredytu.
Współcześnie konsumenci mogą korzystać z ofert różnorodnych banków. Sprawdzanie po kolei każdej propozycji ze szczegółami mogłoby zająć sporo czasu. Nie zawsze zwróci się także uwagę na niektóre parametry. Dzięki kalkulatorom kredytowym da się szybko i łatwo zestawiać ze sobą oferty banków w Polsce. Poza tym usługa jest darmowa.
Z narzędzia może skorzystać każdy, kto ma tylko dostęp do internetu. Kalkulator łatwo wyszukać, a jego obsługa jest niezwykle intuicyjna. Dane, które prezentuje, są zawsze nowe i aktualizowane na bieżąco wraz ze zmieniającą się ofertą poszczególnych banków. Dzięki temu wykorzystanie narzędzia może zastąpić osobistą wizytę w placówce. Warto udać się do oddziału wtedy, kiedy będzie się już wiedziało, jaką konkretnie ofertą jest się zainteresowanym.
Po wprowadzeniu danych i obliczeniu rat w wynikach wyszukiwania można zobaczyć oznaczenie wysokiej przyznawalności danych ofert. To pomocne w podjęciu decyzji u osób, którym mocno zależy na pozyskaniu gotówki na jakiś cel. Co ważne, kalkulator generuje także harmonogram spłat. Dzięki niemu można odczytać informacje o odsetkach, kapitale czy kwocie pozostałej do spłaty w kolejnych miesiącach kredytowania.
Z tych powodów warto korzystać z kalkulatorów kredytowych. Są one nieocenioną pomocą w zdecydowaniu się na poważny krok, jakim jest pożyczka. W czasach inflacji to szczególnie ważne, aby rozsądnie podchodzić do swoich spraw finansowych i nie podejmować zbyt ryzykownych dla siebie decyzji. Zawsze warto mieć świadomość, że raty mogą wzrosnąć, jak i ocenić, czy będzie się w stanie z tym zmierzyć.
Inflacja powoduje, że złotówka ma mniejszą wartość. To właśnie dlatego stopy procentowe i raty kredytów rosną. Dąży się w ten sposób do wyrównania wartości pieniądza. Wskaźnikiem, za którego pomocą określa się stopień oprocentowania kredytów, jest WIBOR(R). Na niego wpływają natomiast decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Co ciekawe, przez wiele lat w Polsce WIBOR(R) był bardzo niski, co zachęcało do brania kredytów.
Niestety, inflacja spowodowana m.in. pandemią koronawirusa czy wojną w Ukrainie przyczyniła się do ogromnych podwyżek rat kredytów zaciągniętych kilka lat temu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zmiana wysokości rat jest nieunikniona. Czasami niektóre banki oferują stałe raty przez jakiś czas, ale w późniejszym okresie mogą je zwiększyć zgodnie z aktualnym wskaźnikiem WIBOR(R). Chyba że kredyt gotówkowy jest mały, a jego spłata rozkłada się na niedługi okres.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu w czasie rosnącej inflacji nie jest prosta. Aktualna sytuacja pokazuje, że nie da się przewidzieć, jak potoczy się sytuacja gospodarcza kraju i do jakich zmian doprowadzi. Choć aktualnie odsetki kredytów gotówkowych oraz hipotecznych są bardzo wysokie, to nie oznacza to, że należy je przeczekać. Może się zdarzyć, że sytuacja nigdy nie będzie już lepsza.
Ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnej zdolności kredytowej konkretnej osoby. W czasach, gdy trudno jest mieć zdolność kredytową, może warto z niej skorzystać i zacząć szybciej spłacać swoje zobowiązanie na wymarzony cel.
Trzeba wziąć pod uwagę to, że inflacja powoduje wzrost kosztów niemal wszystkich towarów. Jeśli klient chce kupić coś teraz i przeznaczyć na to kredyt gotówkowy, to jest to prawdopodobnie najlepszy moment. W późniejszym czasie nie tylko odsetki kredytu będą większe, ale także koszt zakupu danego produktu, na który się zapożycza.
W przewidywaniu ewentualnych wzrostów pomocne okazują się kalkulatory kredytowe. Można w nich wprowadzać różne wartości oprocentowania i sprawdzać, jak rata będzie się zmieniać w przyszłości. Jednocześnie da się śledzić zmiany na przykładzie kilku banków, co jest również bardzo istotne w podjęciu ostatecznej decyzji.
Artykuł partnera
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń